W podziękowaniu za tegoroczne plony i zbiory

2022-09-16 13:09
Warmińsko-Mazurskie Dożynki Wojewódzkie w Olsztynku
Autor: pixabay

Przed nami Warmińsko-Mazurskie Dożynki Wojewódzkie. Świętowanie zaplanowano w niedzielę 18 września na terenie Muzeum Budownictwa Ludowego – Park Etnograficzny w Olsztynku.

Dożynki są symbolicznym podziękowaniem za zbiory i prośbą o urodzaj w przyszłych latach oraz wspaniałą okazją do wspólnego spotkania rolników z całego województwa.

To także okazja aby podziękować im za całoroczną, mozolną i bardzo trudną pracę, którą wykonują każdego dnia.

- Zapraszam na Warmińsko-Mazurskie Dożynki Wojewódzkie, by wspólnie celebrować Święto Plonów, dziękować Bogu za owoce trudnej pracy rolników, cieszyć się zgromadzonymi zbiorami oraz perspektywą nadchodzącego odpoczynku - mówi Gustaw Marek Brzezin, marszałek województwa.

- Cykl natury po raz kolejny zatoczył krąg. Rolnicy siali, pielęgnowali uprawy, z uwagą obserwowali zmiany nie tylko w pogodzie, ale także w polityce międzynarodowej. W obecnej sytuacji geopolitycznej jeszcze dobitniej przekonujemy się, że rolnictwo i skuteczne zabezpieczenie żywnościowe jest bardzo ważnym elementem strategii nie tylko na poziomie krajowym i unijnym, ale i światowym - dodaje marszałek.

Warmińsko-Mazurskie Dożynki Wojewódzkie w Olsztynku
Autor: Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego

Program Warmińsko-Mazurskich Dożynek Wojewódzkich w Olsztynku

11.30 - przemarsz korowodu dożynkowego od chałupy ze wsi Burdajny pod scenę w amfiteatrze

12.00 - msza święta pod przewodnictwem ks. abp. Józefa Górzyńskiego, metropolity warmińsko-mazurskiego,

13.00 - obrzęd dożynkowy - Zespół Pieśni i Tańca „Warmia”,- wystąpienie Gustawa Marka Brzezina, marszałka województwa warmińsko-mazurskiego,- wystąpienie Artura Chojeckiego, wojewody warmińsko-mazurskiego,- wystąpienie Romualda Tańskiego, prezesa Warmińsko-Mazurskiej Izby Rolniczej,- wręczenie odznaczeń,- rozstrzygnięcie konkursu na „Najładniejszy wieniec dożynkowy”,- rozstrzygnięcie konkursu na „Najładniejsze stoisko dożynkowe Kół Gospodyń Wiejskich”,

16.00 - występ zespołu TRUBADURZY

Warmińsko-Mazurskie Dożynki Wojewódzkie organizuje samorząd województwa.

Patronat medialny Radio Plus Olsztyn.