Więcej połączeń autobusowych w regionie

2023-11-29 14:56
Samorząd województwa likwiduje komunikacyjne białe plamy w regionie
Autor: pixabay

Od 1 stycznia 2024 roku samorząd województwa warmińsko-mazurskiego planuje uruchomić 14 połączeń autobusowych. Kilka połączeń pozwoli mieszkańcom małych miejscowości na łatwy dojazd do Olsztyna.

Podczas planowania poszczególnych tras brane były pod uwagę czynniki związane z brakiem dostępności do kolei, słabo rozwiniętymi połączeniami komercyjnymi, stworzeniem możliwości dotarcia do większych węzłów komunikacyjnych oraz potrzebami zgłaszanymi przez samorządy lokalne.

- Choć w ostatnich latach zrealizowaliśmy wiele projektów inwestycyjnych na drogach i systematycznie poprawiamy dostępność transportową, to w niektórych gminach wzrost efektywności transportowej postępuje nieco wolniej. Zwłaszcza we wschodniej części naszego regionu – tłumaczy Marcin Kuchciński, marszałek województwa.

Stworzenie odpowiedniego zaplecza komunikacyjnego na Warmii, Mazurach i Powiślu to długi i wymagający proces, ale w długofalowej perspektywie przyniesie mnóstwo korzyści mieszkańcom danej okolicy oraz całego regionu. Ułatwi to przecież m.in. dojazd do zakładów pracy, placówek edukacyjnych czy też placówek medycznych. Z tych linii podczas letniego sezonu korzystają również turyści, którzy odwiedzają nasze województwo - dodaje marszałek.

 Wojewódzkie Autobusowe Linie Komunikacyjne mają być też doskonałym uzupełnieniem tras kolejowych, które w dalszym ciągu są modernizowane i oddawane do użytku. Chodzi między innymi o powrót pociągów na trasie Olsztyn-Braniewo, który planowany jest już w połowie grudnia.

Od nowego roku 14 nowych lokalnych połączeń autobusowych

- Gołdap - Ełk przez Olecko,

- Iława - Nowe Miasto Lubawskie - Kurzętnik przez Lubawę,

- Węgorzewo - Giżycko przez Harsz, Pozezdrze, Kruklanki,

- Giżycko - Ełk przez Ranty, Zelki,

- Biskupiec - Kętrzyn przez Reszel,

- Bartoszyce - Braniewo przez Lelkowo,

- Mikołajki - Szymany Port Lotniczy Olsztyn-Mazury przez Mrągowo, Szczytno

- Olsztyn - Ełk przez Mrągowo, Mikołajki, Orzysz,

- Olsztyn - Lidzbark przez Ostródę, Lubawę,

- Działdowo - Ostróda przez Dąbrówno,

- Węgorzewo - Gołdap przez Banie Mazurskie,

- Olsztyn - Szczytno przez Dźwierzuty (zmodyfikowana)

- Braniewo - Elbląg przez Frombork, Tolkmicko,

- Giżycko - Pisz przez Orzysz

W budżecie województwa na 2024 rok zaplanowano na realizację tych połączeń 2 mln zł. Pozostałe środki na pokrycie kosztów będą pochodziły z Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych o charakterze użyteczności publicznej