Wojna w Ukrainie oczami neurochirurga z Olsztyna

2022-04-29 14:10
Lekarz z Olsztyna o pracy we Lwowie
Autor: Łukasz Grabarczyk

Polacy pomagają Ukraińcom jak mogą - nie tylko w Polsce, ale również zza wschodnią granicą. Wśród nich jest dr Łukasz Grabarczyk, neurochirurg , który już kilka razy w szpitalu we Lwowie pomagał ratować rannych w trakcie wojny.

Inwazja Rosji na Ukrainę trwa już ponad dwa miesiące. Atak wojsk Putina nastąpił 24 lutego.

Z brutalnością wojny muszą się mierzyć także ukraińscy lekarze, którym pomaga też medyk z Olsztyna.

Tuż po wybuchu wojny neurochirurg Łukasz Grabarczyk nawiązał kontakt ze szpitalami w Ukrainie, by dowiedzieć się, jakie są potrzeby placówek, do których trafiają ranni żołnierze i cywile.

Już kilkukrotnie zawiózł do Lwowa sprzęt medyczny, który ratuje życie ciężko rannym żołnierzom ( m.in. aparaty Vac, to urządzenia do gojenia ran). Lekarz ze stolicy Warmii i Mazur pomagał przy kilku operacjach.

Brutalność tej wojny w takim miejscu widać jak na dłoni

- Do szpitali byli przywożeni żołnierze u których widziałem fragmenty rakiet wbite w ciało, rany postrzałowe, dużą liczbę osób bez kończyn czy z rozległymi ranami.

- W pamięci została mi sytuacja, gdy w czasie operacji było słychać alarmy, a kilkaset metrów od szpitala spadły rakiety.

- Ja tego nie zapomnę do końca życia i jestem przekonany, że na takie sytuacje nie można być przygotowanym po prostu - dodaje.

Lekarz z Olsztyna o pracy we Lwowie
Autor: Łukasz Grabarczyk

Pomoc dla ukraińskiego żołnierza i jego matki

Na początku kwietnia ukraiński żołnierz Denis został ranny, broniąc Mariupola przed oblężeniem. Odłamek miny wbił się w kręgosłup i musiał być operowany.

W operację niespełna 22- letniego Denisa zaangażowany był dr Łukasz Grabarczyk, który później przywiózł chłopaka na rehabilitacje do kliniki w Olsztynie.

- W tej chwili chodzi o kulach , porusza się, a jeszcze kilka tygodni temu myśleliśmy, że w ogóle nie będzie chodził - zaznacza Grabarczyk.

Ta historia ma dalszy ciąg. W Czernichowie rosyjskie wojska zastrzeliły ojca Denisa, a matka została poważnie ranna. Lekarz z Olsztyna przywiózł kobietę z Kijowa do Olsztyna, gdzie mogła spotkać się z synem.

W czasie inwazji na Ukrainę rosyjskie wojska atakują m.in. placówki zdrowia. Na pierwszej linii frontu są tam lekarze, którzy pomagają rannym żołnierzom i cywilom. Wielokrotnie ofiarom wojny w Ukrainie pomagał w tamtejszych szpitalach medyk z Warmii i Mazur.

Inwazja Rosji na Ukrainę trwa już ponad dwa miesiące. Atak wojsk Putina nastąpił 24 lutego.

Listen to "Wojna oczami neurochirurga z Olsztyna" on Spreaker.