Wszechstronna pomoc w Polsce i na Ukrainie

2023-03-01 11:16
aritas warmińska  ruszyła z pomocą od pierwszych dni wojny
Autor: Caritas

Dla mieszkańców Ukrainy i uchodźców to 12 miesięcy strachu, niepewności i walki o życie. W tym samym czasie Polacy wykazali się olbrzymią mobilizacją i ofiarnością. Ruszyli spontanicznie i bezinteresownie na pomoc potrzebującym. Jaki to był rok dla Caritas?

24 lutego 2023 roku minął rok od rozpoczęcia agresji Rosji na Ukrainę. Ten rok to rok walki i ludzkich dramatów, ale także rok ogromnego otwarcia serc i pomocy niesionej przez Polaków uchodźcom z Ukrainy.

Od wybuchu wojny Caritas Polska zebrał na pomoc Ukrainie 150 mln zł (nie licząc wsparcia rzeczowego oraz kierowanego do Caritasów diecezjalnych). Pomoc trafiła 2 mln uchodźców. Łączna wartość wsparcia dla Ukrainy i uchodźców wyniosła 597 mln zł.

Paczka dla Ukrainy - Caritas
Autor: Caritas

Olbrzymi wkład w pomoc naszym sąsiadom zza wschodniej granicy ma po dziś dzień Caritas Archidiecezji Warmińskiej

- Ubiegły rok był dla naszej Caritas czasem ogromnej pracy, ale też nieustannego zaskoczenia hojnością, gotowością do pomocy i otwartością ludzi. Jesteśmy zaszczyceni, że tak wiele osób zdecydowało się nam zaufać, przekazując pomoc Ukrainie właśnie za naszym pośrednictwem - mówi ks. Paweł Zięba, dyrektor Caritas Archidiecezji Warmińskiej.

- Od początku tej wojny jesteśmy świadomi, że pomoc uchodźcom będzie raczej maratonem niż sprintem i jesteśmy przygotowani, by udzielać uchodźcom pomocy tak długo, jak długo będzie to potrzebne - dodaje.

Kilka bardzo wyraźnych etapów pomocy

- Od zalewu pomocy rzeczowej, z którą czasami aż trudno było sobie poradzić, przez zapał wolontariuszy i ludzi dobrej woli w codziennej pomocy, po ten czas, który mamy teraz – solidnej, codziennej pracy na rzecz integracji uchodźców w polskim społeczeństwie, ale też ich integracji między sobą, aktywizacji – mówi Joanna Mackiewicz, koordynator pomocy Ukrainie.

– Oprócz doraźnej, rzeczowej pomocy, stawialiśmy na naukę języka polskiego, tłumaczenia, by jak najszybciej umożliwić uchodźcom odnalezienie się w naszej rzeczywistości i dziś widzimy, że to procentuje. Wiele osób znalazło pracę, wynajmuje mieszkania z wolnego rynku i doskonale sobie radzi w polskiej rzeczywistości - dodaje.

Podsumowanie pomocy przekazanej przez Caritas Archidiecezji Warmińskiej w  liczbach

* Przekazano pomoc rzeczową o wartości 700 tysięcy złotych;

* Przygotowano 1800 „Paczek dla Ukrainy” o wartości 630 tysięcy złotych;

* 100 rodzin otrzymało wsparcie na usamodzielnienie o łącznej wartości 435 tysięcy złotych;

* 100 dzieci z Ukrainy wypoczywało na darmowych koloniach integracyjnych;

* 20 dzieci otrzymało stypendia w ramach programów „Skrzydła” i „Dwa talenty”;

* 300 osób wzięło udział w Śniadaniach Wielkanocnych;

* 200 dzieci otrzymało świąteczne upominki;

* 476 osób skorzystało ze schronienia w ośrodkach Caritas;

* 2 tysiące osób skorzystało z pomocy w Centrum Pomocy Migrantom i Uchodźcom;

* 600 osób wzięło udział w kursie języka polskiego;* Przetłumaczono 1300 stron dokumentów (wartość tej pomocy to ok. 100 tysięcy złotych)

Caritas to największa organizacja dobroczynna w Polsce. Pomaga setkom tysięcy potrzebujących w kraju i za granicą.

Struktura Caritas w Polsce obejmuje Caritas Polska, która pełni funkcję koordynatora projektów ogólnopolskich i zagranicznych oraz 45 Caritas diecezjalnych, które niosą bezpośrednią pomoc potrzebującym.

Caritas Archidiecezji Warmińskiej
Autor: Marcin Szydłowski
Listen to "Caritas Warmińska na rzecz uchodźców z Ukrainy" on Spreaker.