Wybitni olsztynianie zostaną upamiętnieni

2022-08-30 9:20
Nowa ulica w Olsztynie
Autor: pixabay Wybitni olsztynianie zostaną upamiętnieni

Wybitny pisarz i poeta, a także odnoszący w przeszłości sukcesy sportowcy zostaną uhonorowani w stolicy Warmii i Mazur. Taką decyzję podjęli rajcowie podczas sesji Rady Miasta.

Radni zajęli się m.in. nadaniem imienia jednej z olsztyńskich ulic. Poza tym wprowadzeniem kolejnych nazwisk do Alei Gwiazd Olsztyńskiego Sportu, która powstała na terenie Centrum rekreacyjno-Sportowego Ukiel.

Swoją ulicę w stolicy Warmii i Mazur będzie mieć Erwin Kruk. To pisarz, poeta i dziennikarz, który szczególną część swojej twórczości poświęcił tematyce mazurskiej. Poza tym był senatorem I kadencji (1989–1991). Został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis". Jest Honorowym Obywatelem Olsztyna, otrzymał także tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie

Ulica Erwina Kruka to fragment drogi wojewódzkiej nr 660 od skrzyżowania z ul. Szymborskiej do granic administracyjnych miasta w kierunku węzła na południowej obwodnicy Olsztyna.

Kolejne nazwiska trafią także do Alei Gwiazd Olsztyńskiego Sportu. Inicjatorem jej powstania jest Fundacja Olsztyński Laur Sportowy. Powołana przez nią Kapituła proponuje nazwiska kolejnych osób, które miałyby zostać uhonorowane.

Zgodnie z decyzją do już uhonorowany czterech sportowców, dołączy sześcioro kolejnych:

* Eliasz Bartoszewicz - pięściarz Warmii i Mazur, trzykrotny medalista Mistrzostw Polski,

* Leszek Dorosz - trener siatkarzy AZS Olsztyn, z którymi zdobył wielkie sukcesy na arenie krajowej,

* Ireneusz Kluczek - pierwszy olsztyński olimpijczyk Igrzysk z Tokio 1964 roku,

* Janusz Malinowski - charyzmatyczny trener, działacz, organizator lekkiej atletyki w Olsztynie,

* Tadeusz Milewski - działacz społeczny, członek Kadry Narodowej i reprezentant Polski w lekkiej atletyce, czołowy zawodnik olsztyńskiej Gwardii w biegach długodystansowych, medalista Paraolimpiady w Toronto,

* Urszula Styranka-Szubzda – dwukrotna uczestniczka Igrzysk Olimpijskich w Meksyku w 1968 roku i w  Monachium w 1972 roku, czołowa sprinterka związana z olsztyńską Gwardią.

Aleja Gwiazd Olsztyńskiego Sportu powstała w poprzednim roku na deptaku wiodącym w pobliżu kapitanatu CRS Ukiel.

UM/Olsztyn