Z nieba posypią się gwiazdy

2022-08-10 8:53 Rozalia Chudzik
Warmińska Noc Perseidów
Autor: Urząd Miasta Olsztyn Impreza odbędzie się dzisiaj w Parku Centralnym

Zbliża się jedna z najbardziej spektakularnych nocy w roku. Na niebie pojawi się deszcz meteorów, które zdają się przylatywać z kierunku gwiazdozbioru Perseusza.

Perseidy, bo o nich mowa, zwane są też łzami św. Wawrzyńca. To resztki pozostawione przez kometę Swift-Tuttle, która co 133 lata zbliża się do Słońca i - pod jego wpływem - zostawia mnóstwo swoich fragmentów. Co roku Ziemia wpada w nie w okolicy połowy sierpnia.

Efektowne Perseidy można już podziwiać od połowy lipca. Jednak to w nocy z 12 na 13 sierpnia będzie ich najwięcej. Bywały lata, gdy można było zaobserwować nawet 400 "spadających gwiazd" na 60 minut.

- O deszczu spadających gwiazd mówi się, gdy w ciągu godziny niebo rozświetli co najmniej sto meteorów - mówi dyrektor Olsztyńskiego Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego, Jacek Szubiakowski. - Mniej więcej taką aktywność pokazuje w ostatnich latach rój Perseidów, podczas swojego maksimum. Dokładnej liczby spadków nie przewidzimy. Jednego roku bywa ich dwa razy więcej, niż w poprzednich.

W Olsztynie warto wybrać się do Parku Centralnego już dziś (10 sierpnia). Odbędzie się tu kolejna edycja Warmińskiej Nocy Perseidów, wydarzenia organizowanego przez Olsztyńskie Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne.

Dzisiejszego wieczora i nocy zapowiada się mnóstwo atrakcji. Od 18:00 będą animacje dla dzieci, stanowisko obserwatorów nieba, wystawa meteorytów, a swoje podwoje otworzy mobilne planetarium. W tartaku Raphaelsohnów co godzinę będzie można wysłuchać prelekcji popularnonaukowych:

18:00 - prelekcja dla dzieci - (Joanna Widzińska),

19:00 - Gwiazdy spadały nad Warmią - (dr Ernest Świerczyński),

20:00 - Życie na orbicie (Przemysław Rudź, Polska Agencja Kosmiczna),

21:00 - Aktywność słoneczna (dr Bartosz Dąbrowski – Olsztyńskie Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne).

Natomiast od 22:00 przy fontannie będzie można obserwować rój Perseidów.

Warmińska Noc Perseidów startuje w środę (10 sierpnia) od 18:00 w Parku Centralnym i Tartaku Raphaelsohnów.

Olsztyn/UM