Za mało wniosków o 800+

2024-06-14 15:03
Duża część rodziców i opiekunów nie złożyła jeszcze wniosków o 800 plus
Autor: pixabay

W całej Polsce na około 100 tys. dzieci nie złożono jeszcze wniosków o świadczenie 800 plus na nowy okres świadczeniowy. Jeśli rodzice zrobią to w czerwcu mogą spodziewać się wypłaty pieniędzy najpóźniej do końca sierpnia z wyrównaniem za czerwiec i lipiec.

Nowy okres rozliczeniowy w programie 800 plus rozpoczął się 1 czerwca tego roku i potrwa do 31 maja 2025 r.

Rodzice, którzy chcą otrzymywać świadczenie, powinni złożyć wniosek.

A warto zrobić to jeszcze w czerwcu. Dzięki temu wypłaty 800 plus można się spodziewać najpóźniej do końca sierpnia z wyrównaniem za czerwiec i lipiec.

 Po czerwcu prawo do świadczenia będzie już tylko przysługiwało od miesiąca złożenia wniosku. A to oznacza, że jeżeli wniosek wpłynie w lipcu, to rodzic straci świadczenie za czerwiec.

Wyjątkiem są rodzice nowo narodzonych dzieci, którzy na złożenie dokumentów mają trzy miesiące od narodzenia dziecka.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych w Olsztynie
Autor: Marcin Szydłowski

Jak sprawdzić czy złożyliśmy wniosek 800+

Jeśli rodzic bądź opiekun dziecka nie jest pewny, czy złożył wniosek o 800 plus na nowy okres może to sprawdzić logując się na PUE ZUS.

- Można tam upewnić się czy wniosek wpłynął bez względu na to jakim kanałem został złożony, tj. czy był wysyłany przez PUE, bankowość elektroniczną, Emp@tię czy aplikację mobilną mZUS – wyjaśnia Anna Grabowska regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie warmińsko-mazurski.

 W zakładce "Rodzina 800+" w oknie "Szczegóły Twoich wniosków’’ może sprawdzić nie tylko czy wniosek wpłynął do ZUS, ale także jaki jest stan obsługi tego wniosku, np. że jest w trakcje obsługi bądź świadczenie zostało przyznane.

- Jeśli rodzic lub opiekun, który nie miał dotychczas konta na PUE ZUS, a złożył wniosek o świadczenie wychowawcze przez bankowość elektroniczną bądź za pośrednictwem portalu Emp@tia, to konto na PUE zostało mu założone automatycznie, a na adres e-mailowy wskazany we wniosku o świadczenie wychowawcze przekazane dane do logowania na to konto – dodaje Anna Grabowska.

Świadczenie 800 plus przysługuje na każde dziecko do ukończenia przez nie 18 lat, niezależnie od osiąganych dochodów.

Pieniądze są przekazywane jedynie w formie bezgotówkowej na rachunek bankowy.