Za nami Orszak Trzech Króli

2023-01-06 15:47
Za nami Orszak Trzech Króli
Autor: Rozalia Chudzik Orszak Trzech Króli

W Olsztynie odbył się dziesiąty jubileuszowy Orszak Trzech Króli, a w całej Polsce to już piętnasta edycja tego wydarzenia. Mieszkańcy przeszli ulicami miast i miasteczek.

Po pandemicznej przerwie orszaki wróciły do swojej tradycyjnej postaci. Było tłumnie, radośnie i kolorowo. W Olsztynie wierni wyruszyli z trzech kościołów: św. Jakuba, św. Józefa oraz Najświętszego Serca Pana Jezusa, aby połączyć się w jeden wspólny marsz. Jego trasa prowadziła spod olsztyńskiego ratusza do Placu Xawerego Dunikowskiego.

Orszak przebiegł hasłem: „Niech prowadzi nas Gwiazda” w nawiązaniu do biblijnych wydarzeń i trzech mędrców ze wschodu.

- Mędrcy kiedy szli do Betlejem też szli za gwiazdą, dokładnie nie wiedząc co im wskaże kiedy dotrą do celu. Wiemy, że idąc za gwiazdą do Betlejem zaszli do pałacu Heroda. Wracając już poszli inną drogą. Jeżeli Herod jest symbolem zła w każdym wydaniu, to wiadomo że mędrcy wracając do domu inną drogą określili, że chcą wracać już będąc lepszymi, wracając drogą tych wartości, które przyniósł dla nas nowonarodzony Pan Jezus – mówi ks. Michał Tunkiewicz organizator olsztyńskiego orszaku.

W tym roku do Kacpra, Melchiora i Baltazara dołączył również Mikołaj Kopernik. To ze względu na Rok Mikołaja Kopernika oraz zbliżającą się datę jego 550. urodzin.

Obok wymiaru religijnego wydarzeniu towarzyszyła atmosfera integracji i wspólnej zabawy. Na Placu Dunikowskiego uczestnicy orszaku złożyli pokłon Świętej Rodzinie, a trzej królowie wręczyli małemu Jezusowi swoje dary. Hołd dzieciątku oddali również abp Górzyński, prezydent Piotr Grzymowicz i Sylwia Jaskulska, członek zarządu województwa.