Gospodarka w roku 2022. Czy inflację da się opanować?

2022-07-28 11:02
Marcin Pawłowski
Autor: Michał Kaczmarek Prezes Polskiej Fundacji Przedsiębiorczości

Gościem magazynu reporterów Radia Plus „W rytmie wydarzeń” w środę był Marcin Pawłowski, Prezes Polskiej Fundacji Przedsiębiorczości. W czasie rozmowy poruszono tematy związane z inflacją, spowolnieniem gospodarczym, ale i półroczem działania PFP. Instytucja jest obecnie największym funduszem pożyczkowym w Polsce.

   Inflacja w Polsce dobija do 16%, stopy procentowe rosną już 10 razy z rzędu, a jednocześnie rynek pracy wciąż jest chłonny. Można więc powiedzieć, że gospodarcza sytuacja w Polsce jest pełna sprzeczności i niewiadomych jest więcej niż elementów pewnych. W czasie rozmowy w Radiu Plus Prezes Polskiej Fundacji Przedsiębiorczości padały pytania o to, jakie zmiany gospodarcze mogą nas jeszcze czekać w 2022 roku.

  - Nie zabierać worków cukru ze sklepu. Cukier nie jest zdrowy. Pamiętam, co się działo dwa lata temu, gdy zaczynała się pandemia i co znikało z półek. Nie obawiałbym się o to, że zabraknie cukru w sklepach. Jesteśmy jednym z największych eksporterów cukru w Europie – odpowiedział Pawłowski na pytanie o panikę zakupową Polaków. – Szczyt inflacji nastąpi niebawem. Jeżeli spadek inflacji nie nastąpi w sierpniu to najpóźniej w czwartym kwartale 2022 roku. Co do ogólnej stabilizacji gospodarczej to nie byłbym już taki spokojny, bo ilość zmiennych w gospodarce jest znacząca. Moje obawy biorą się z ogólnej niepewności na świecie: covid, wojna w Ukrainie, problemy z surowcami energetycznymi. Problemy z węglem czy cenami gazu mogą spowodować zawirowania, które nie będą łatwe do opanowania przez przedsiębiorców – mówi Marcin Pawłowski.

   Prezes PFP dodał, że sytuacja firm jesienią będzie w dużej mierze zależeć od branży. – Mamy sporo firm, których marża produkcyjna jest na poziomie kilku procent. Podwyżki mogą ją przerosnąć, a to spowoduje, że wiele firm nie będzie mogło utrzymać płynności. Staram się być optymistą. Wierzę, że przedsiębiorcy sobie poradzą – mówił Pawłowski w Radiu Plus.

     Polska Fundacja Przedsiębiorczości w 2021 roku była największym funduszem pożyczkowym w Polsce. Do przedsiębiorców w całej  Polsce trafiła rekordowa kwota ponad 380 milionów złotych, a cały kapitał pożyczkowy zbliżył się do miliarda złotych.

     – Centrala fundacji jest w Szczecinie, ale mamy 24 oddziały i działamy na terenie Polski. Serce i mózg organizacji jest związany ze Szczecinem. Nasze działanie stawia nas w jednym rzędzie z największymi instytucjami gospodarczymi w całej Polsce. Sukces tkwi w strategii, ludziach, doświadczeniu, ale także dzięki szczęściu. Chęć wspierania przedsiębiorców popycha nas do przodu – mówi Marcin Pawłowski, Prezes Polskiej Fundacji Przedsiębiorczości.

Listen to "Półrocze pełne zmian w gospodarce" on Spreaker.