Zwyciężyli w konkursie na kulę do kręgielni

2023-04-14 18:25
Kula
Autor: ZUT

Zespół ACI Student Chapter z Wydziału Budownictwa i Inżynierii Środowiska ZUT wygrał międzynarodowy konkurs projektowania kul do kręgli wykonanych z betonu . FRC Bowling Ball 2023 odbył się w Stanach Zjednoczonych.

Studenci budownictwa do konkursu przygotowywali się ponad dwa lata. W skład nagrodzonego zespołu weszli Julia Błaż, Karolina Iwańska, Malwina Kułaga, Karol Czyżyk, Adam Kamiński, Janusz Kozanecki oraz Aleksander Łuczak z Wydziału Budownictwa i Inżynierii Środowiska. W nagrodę dostali do podziału tysiąc dolarów, statuetki i certyfikaty.  Studenci budownictwa do konkursu przygotowywali się ponad dwa lata. 

FCR Bowling Ball to międzynarodowy konkurs naukowy dla studentów, który zorganizowano na początku kwietnia w San Francisco podczas konwencji Amerykańskiego Instytutu Betonu.  W tegorocznych zmaganiach wzięły udział 33 drużyny z całego świata, m.in. USA, Kanady, Meksyku, Indii i Tajwanu. Wyzwaniem konkursowym było zaprojektowanie i skonstruowanie kuli do kręgli ze specjalnej mieszanki betonowej z włóknami. W finałowym starciu najlepszy okazał się zespół ACI Student Chapter z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie. Kolejne miejsca na podium zajęli studenci z University of Puerto Rico at Mayagüez i University of Illinois Urbana-Champaign. 

Studentów budownictwa w przygotowaniach i zmaganiach konkursowych wspierali dr inż. Norbert Olczyk i prof. Maria Kaszyńska z Katedry Konstrukcji Żelbetowych i Technologii Betonu. FRC Bowling Ball choć w oczywisty sposób nawiązuje do popularnej gry rozrywkowej, to w istocie jest konkursem naukowym. Przed uczestnikami organizatorzy postawili wyzwanie – studenci musieli najpierw zaprojektować lekką mieszankę betonową zbrojoną włóknami, a następnie wykonać z niej kulę do kręgli o odpowiednich parametrach – tłumaczy prof. Maria Kaszyńska.