Studencki Nobel dla doktoranta ZUT

2023-06-01 17:20
Aaaa
Autor: ZUT

Doktorant ZUT-u ze studenckim Noblem. Michał Cichowicz otrzymał statuetkę i 5 tysięcy złotych m.in. za projekt biomechanicznej protezy ludzkiej w XIV edycji ogólnopolskiego konkursu „Studencki Nobel” organizowanym przez Niezależne Zrzeszenie Studentów. To jedyne takie wyróżnienie dla studenta ze Szczecina w tym roku.

Michał skończył na ZUT trzy kierunki studiów (Automatykę i Robotykę, Elektrotechnikę, Mechanikę i Budowę Maszyn) obecnie uczy się na kolejnym (Inżynieria Chemiczna i Procesowa) – robi również doktorat. Na sobotniej Gali w Warszawie, Studenckiego Nobla wręczono w 10 kategoriach, m.in. sztuka, nauki techniczne czy fizyka i astronomia. Szczeciński student otrzymał statuetkę w kategorii 3W – czyli woda, wodór węgiel. Został uhonorowany za całokształt swoich badań, przede wszystkim jednak za pracę nad nowatorską protezą kończyny dolnej. Wynalazek Michała Cichowicza, w przeciwieństwie do tradycyjnych tego typu urządzeń, jest ruchomy. Przy pomocy elektrod EMG, odbiera sygnały od ludzkich mięśni, przez co proteza reaguje i porusza się podobnie do prawdziwej kończyny. Dzięki systemowi sprężyn, możliwe jest ustabilizowanie ruchu urządzenia, także przy poruszaniu się po nierównym terenie.

Niezależne Zrzeszenie Studentów to organizacja, która wspiera kulturalny, naukowy i społeczny rozwój studentów. Powstała w 1980 roku, w wyniku wydarzeń i strajków robotniczych. Jej cel to aktywizacja środowiska studenckiego i budowanie społeczeństwa obywatelskiego.