Szczeciński IPN: Poznaj losy swoich bliskich
Instytut Pamieci Narodowej proponuje stronę internetową, na której nie tylko odnajdziemy historię naszej babci, która była na przymusowych robotach w Niemczech, ale i dopiszemy jej dzieje, jeśli nie odnajdziemy jej w serwisie.
Strona straty.pl zawiera informacje o ponad 5,5 milionie osób represjonowanych przez niemieckiego okupanta w czasie II Wojny Światowej.
"Możemy skorzystać z aplikacji na telefonie lub wejść na stronę na komputerze. Mozemy wyszukiwać po imieniu i nazwisku, a także po miejscowości czy rodzaju represji" - mówi Tomasz Dźwigał z IPN w Szczecinie.
"Od 2020 roku bazą tą administruje Instytut Pamieci Narodowej, jest ona ważnym narzędziem nie tylko dla historyków, ale i dla każdego z nas, bo nie ma polskiej rodziny, w której przynajmniej jedna osoba nie zaznała krzywdy ze strony niemieckiego okupanta" dodaje dyrektor szczecińskiego IPN Krzysztof Męciński.
IPN poszukuje także wolontariuszy, którzy chcieliby zbierać informacje do bazy o osobach represjonowanych. Każdy kto ma wiedzę na ten temat może pomóc w uzupełnieniu ewidencji poszkodowanych.
Listen to "Ruszyła strona straty.pl" on Spreaker.