Alarm smogowy - komunikacja miejska w dzisiaj za darmo

2016-12-15 7:10 Marta Komorowska
darmowa komunikacja miejska
Autor: Radio Plus Warszawa

W czwartek (15.12) komunikacją miejską pojedziemy za darmo. Ratusz podjął taką decyzję, ponieważ prognozy zanieczyszczenia powietrza na są alarmujące.

Służby ostrzegają: dzisiaj nad Warszawą jest bardzo duży smog. Władze miasta wprowadzają darmową komunikację. W czwartek (15.12) w autobusach, tramwajach i w metrze nie trzeba kasować biletów. Ratusz apeluje do warszawiaków aby wybrali transport miejski, po to aby nie "dokładać" dodatkowego obciążenia dla powietrza.

Już w listopadzie Warszawski Alarm Smogowy informował, że powietrze w stolicy jest mocno zanieczyszczone. Alarm dotyczył także nie tylko w samej Warszawy ale także obrzeży miasta. Najgorzej sytuacja przedstawia się w Piastowie i Legionowie. Podobnie jest na innych warszawskich osiedlach z przewagą zabudowy jednorodzinnej. W takich dzielnicach jak Wesoła, Rembertów, Białołęka, Targówek, Bielany, Ursus, Wawer, Włochy, a także w całym wianuszku gmin i powiatów podwarszawskich, tylko tam nie ma stacji kontroli powietrza. Zanieczyszczeniu powietrza w stolicy oprócz spalin mechanicznych , sprzyjają także warunki meteorologiczne. Jak informuje Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska zaszły niekorzystne warunki meteorologiczne (spadek temperatury, niska prędkość wiatru, a także możliwa inwersja temperatur) w połączeniu z sezonem grzewczym, co skutkuje bardzo wysokimi stężenia miedzy innymi pyłów zawieszonych, szczególnie na stacjach wokół Warszawy.