Będą nowe umowy z najemcami na Osiedlu Przyjaźń

2024-08-14 8:43
Dom na Osiedlu Przyjaźń
Autor: Marcin Sikora/Eurozet

Zostaną podpisane do października. Taką możliwość będą miały osoby, które spełniają kryteria. Taką informację przekazał wiceprezydent Warszawy Tomasz Bratek.

Akademia Pedagogiki Specjalnej przez pięć lat dzierżawiła od miasta teren Osiedla Przyjaźń. Umowy najmu, które zawarła z lokatorami, skończyły się na początku maja. Teren przejęło miasto reprezentujące Skarb Państwa. Wiceprezydent Warszawy - Tomasz Bratek podkreślił, że Osiedle Przyjaźń nadal będzie pełnić funkcję mieszkaniową dla studentów, gdzie będzie mogła być prowadzona działalność gospodarcza, a także funkcja mieszkaniowa. Przypomniał, że teren osiedla jest objęty miejscowym planem, które uniemożliwia tam inną formę niż mieszkaniową, poza terenem, na którym stoi klub Karuzela.

Uczelnie nadal będą przeprowadzały rekrutacje do akademików i kierowały do miejsc w trzech akademikach murowanych. Studenci, którzy uzyskają skierowania zgodne z regulaminami, mogą się wprowadzać od 1 października. Na takich samych stawkach. Udało się wszystkich tych, którzy zamieszkują na osiedlu na mocy umów na czas nieokreślony, poinformować, że miasto stołeczne Warszawa wchodzi w prawa strony umowy. Dotyczy to ponad 200 indywidualnych umów. Pozostaje jeszcze sprawa 90 przedsiębiorców i grupy około 250 indywidualnych podmiotów, które nie mają żadnego tytułu do zajmowanych lokali - umowy albo im się skończyły, albo też takich umów nigdy nie mieli. Z grupy 250 osób prawie 200 wynajmujących złożyło wnioski o pomoc w formie umowy na czas jednego roku. W przypadku 100 osób, umowy zostaną zawarte. Kolejne wnioski są sprawdzane. nowe umowy zostaną podpisane najprawdopodobniej pod koniec września lub w październiku.

Jak mówi Bratek: "Ten rok jest po to, żeby osoby, które spełniają kryteria udzielenia pomocy mieszkaniowej przez miasto, mogły zapisać się do kolejki, albo w inny sposób znaleźć inny lokal na terenie Warszawy". Wszyscy mieszkańcy po spełnieniu odpowiednich kryteriów: finansowych, metrażowych i rodzinne, mogą składać wnioski o udzielenie takiej pomocy. 50 rodzin zadeklarowało, że nie będzie składało żadnych wniosków o najem lokali i zapowiada różnego rodzaju pozwy przeciwko miastu. 80 rodzin mieszkało na terenie osiedla bez żadnego tytułu, a miasto nie wie, w jaki sposób weszło w najem. 10 rodzin posiada inne lokale mieszkalne na terenie Warszawy, a 30 rodzin posiada nieruchomości na terenie kraju. Dodatkowo 16 rodzin podpisało w ostatnich 2-3 miesiącach trwania umowy z APS - kolejne umowy z Akademią. Choć wiedziały, że ta umowa zostanie za chwilę rozwiązana. 16 drewnianych akademików zgodnie z decyzją Straży Pożarnej nie może być zasiedlonych w nowym roku akademickim.

Osiedle Przyjaźń powstało w 1952 roku dla pracowników zatrudnionych przy budowie Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. W szczytowym okresie budowy PKiN na osiedlu mieszkało 4,5 tysiąca osób. Po zakończeniu budowy w maju 1955 roku osiedle zostało przekazane przez władze miasta Ministerstwu Szkolnictwa Wyższego z przeznaczeniem na domy studenckie dla warszawskich uczelni. Na powierzchni 32 ha powstały 33 domy studenckie, 9 hoteli asystenckich, 19 bloków asystenckich, 77 domów jednorodzinnych dla pracowników uczelni oraz 2 hotele robotnicze.