CBA przeszukało siedem miejsc powiązanych z skeretarzem stolicy

2023-02-28 10:29
Kajdanki
Autor: fot. Jenny W./Freeimages.com

Centralne Biuro Antykorupcyjne sprawdziło lokalizacje, w których Włodzimierz Karpiński przebywał zarówno prywatnie, jak i zawodowo. Były minister skarbu i szef stołecznego MPO został zatrzymany wczoraj (27.02). W tel jest afera korupcyjna związana z odpadami.

Karpiński został zatrzymany w poniedziałek przez CBA w śledztwie dotyczącym załatwiania kontraktów z Miejskim Przedsiębiorstwem Oczyszczania w Warszawie w latach 2020-2023. Były minister skarbu od końca 2019 roku był prezesem MPO, w kwietniu 2021 roku wygrał konkurs na sekretarza miasta. Funkcjonariusze weszli też do siedmiu lokalizacji znajdujących się na terenie trzech województw. Zabezpieczali dokumenty i potencjalne dowody, które mogą pokazać jakieś nowe wątki w tym śledztwie.

W tym samym śledztwie na początku lutego został zatrzymany był wiceminister skarbu Rafał Baniak, który usłyszał w śląskim wydziale Prokuraturze Krajowej zarzuty między innymi: kierowania zorganizowaną grupą przestępczą oraz powoływania się na wpływy. Decyzją sądu on i dwaj przedsiębiorcy zostali aresztowani na trzy miesiące. Jak informował jego pełnomocnik, były wiceminister nie przyznaje się do zarzucanych mu czynów.

Według śledczych od sierpnia 2020 do stycznia bieżącego roku istniał proceder korupcyjny związany z zawieraniem kontraktów na zagospodarowanie odpadów ze stolicy. Przedstawiciele jednej z grup kapitałowych zainteresowanych uczestnictwem w przetwarzaniu odpadów weszli w porozumienie z Rafałem B. W wyniku ustaleń o charakterze korupcyjnym zainteresowane spółki grupy kapitałowej uzyskały znaczące zamówienia z MPO w Warszawie. Następnie w latach 2021-2022 roku spółki te zagospodarowały odpady z Miasta Stołecznego Warszawa uzyskując w MPO Warszawa zamówienia na łączną kwotę prawie 600 milionów złotych.

Obecnie z zatrzymanym Włodzimierzem Karpińskim trwają czynności w prokuraturze w Katowicach. Usłyszy zarzuty i zostanie przesłuchany w charakterze podejrzanego. Nie wiadomo, jak długo to potrwa – będzie to zależało od tego, ile czasu potrwa składanie przez niego wyjaśnień. Po przesłuchaniu prokuratura podejmie decyzję w sprawie ewentualnych środków zapobiegawczych. Pełnomocnik Karpińskiego Michał Królikowski podkreślił , że jego klient wyraża zdziwienie stawianymi zarzutami i zaprzecza udziałowi w zorganizowanej grupie przestępczej oraz przyjmowaniu korzyści majątkowych w związku z organizacją przetargu na utylizację śmieci w Warszawie. Przekazał też, że jego klient zgadza się na podawanie nazwiska oraz publikowanie wizerunku.