Czas podsumować sezon rowerowy 2016

2016-12-08 12:16 Marta Komorowska
Veturilo
Autor: www.veturilo.waw.pl

Za nami kolejny udany rowerowy sezon. Warszawiacy skorzystały z Veturlio prawie 2 miliony razy. Poza tym w stolicy przybył kilkadziesiąt kilometrów dróg i pasów dla rowerów.

W tym roku wybudowano i wyremontowano blisko 40 km tras rowerowych, z czego 7 km stanowiły projekty z budżetu partycypacyjnego. Powstały m.in. drogi dla rowerów na al. Stanów Zjednoczonych i ul. Ostrobramskiej (5,0 km), ul. Żwirki i Wigury (2,7 km) i al. Jana Pawła II (1,5 km). Remont przeszły uczęszczane trasy na al. KEN, ul. Słomińskiego, al. Wilanowskiej i Podzamczu. Otwarta została również nowa kładka pieszo-rowerowa w Porcie Żerańskim razem z kilkukilometrowym szlakiem wzdłuż wału wiślanego. Na ponad 30 ulicach jednokierunkowych został dopuszczony ruch rowerów pod prąd, na podobną zmianę czeka kolejnych kilkadziesiąt odcinków.

W 2017 drogi rowerowe będą łączone w spójną sieć, a ścisłe centrum będzie dostosowywane do komunikacji rowerowej. Wzdłuż głównych arterii powstaną kolejne korytarze rowerowe, będą wytyczane wyznaczone kolejne pasy i kontrapasy, a ruch na lokalnych ulicach będzie uspokajany. Zaplanowano m.in. budowę kolejnych 55 km tras rowerowych, w tym kładki rowerowej pod mostem Łazienkowskim oraz drogi wzdłuż ul. Połczyńskiej-Wolskiej-Kasprzaka (od granic miasta do ul. Ordona), ul. Jagiellońskiej, Al. Jerozolimskich (od ul. Grzymały-Sokołowskiego do pl. Zawiszy), na Polu Mokotowskim i na al. Jana Pawła II.

Rekordowe statystyki Veturilo

W zakończonym właśnie sezonie użytkownicy mogli korzystać z 205 stacji i 3 059 jednośladów - w tym 10 tandemów i 10 rowerków dla dzieci w wieku od 4 do 6 lat (w ramach pierwszej na świecie wypożyczalni rowerków dla dzieci Veturilko).

Rowery statystycznie wypożyczano co 12 sekund, a co 5,5 minuty w systemie rejestrował się kolejny nowy użytkownik. Rekordzista wypożyczał rower aż 1 025 razy, a dzienny rekord wypożyczeń to 13 763 – padł 3 czerwca br.