"Czerwona mapa Pragi" z nowymi eksponatami

2022-04-25 6:48
IPN
Autor: brak danych

To inskrypcje znalezione na ścianach piwnicy dawnego aresztu śledczego NKWD. Trafią do siedziby Instytutu Pamięci Narodowej. Zapiski w latach czterdziestych wykonali osadzeni tam Polacy.

Wyjęte z muru piwnicy cegły i elementy drewniane z napisami zostały przekazane przez stołeczny ratusz. Artefakty po raz pierwszy ujrzały światło dzienne. Odnalezione napisy zostały wykonane przez osadzonych w areszcie śledczym NKWD mieszczącym się w latach 1944-45 przy ulicy 11 Listopada 66. Są to inicjały, pseudonimy i daty wydrapane i rysowane ołówkiem kopiowym na cegłach i na drewnianej ościeżnicy jednej z cel.

Dokumentacja techniczno-konserwatorska i prace zabezpieczające zostały sfinansowane ze środków Biura Stołecznego Konserwatora Zabytków. Skomplikowany proces pozyskania i odłączenia inskrypcji od ścian budynku był możliwy dzięki współpracy i zaangażowaniu BSKZ oraz Zakładu Gospodarowania Nieruchomościami Praga-Północ. Na czas przenosin z ulicy 11 Listopada na ulicę Strzelecką do siedziby IPN - zabytki odpowiednio zabezpieczono. Niebawem, po wykonaniu dodatkowych zabiegów konserwatorskich dopełnią stałą ekspozycję w Izbie Pamięci IPN.