Dom gen. Tokarzewskiego zabytkiem

2023-12-29 16:55
Dom gen. Tokarzewskiego
Autor: Marta Komorowska

Wojewódzki konserwator zabytków wpisał do rejestru drewniany dom przy ul. Telefonicznej 18 na osiedlu Boernerowo.

O wpis domu przy ul. Telefonicznej 18 do rejestru zabytków wnioskowała Lowisa Lermer, mieszkanka osiedla i autorka kroniki Boernerowa. - Coraz więcej domów, które znajdują się w gminnej ewidencji zabytków jest rozbieranych i niebawem może się okazać, że tych zabytkowych, drewnianych domów może już nie być. Ale głównym powodem napisania wniosku była postać gen. Michała Tokarzewskiego – Karaszewicza – wyjaśnia mieszkanka.

Ten dom ma historię bardzo patriotyczną. Tu mieszkał generał, a jest on twórcą Polskiego Państwa Podziemnego. W czasie okupacji była w tym domu radiostacja konspiracyjna. Wejście do tej radiostacji znajdowało się pod piecem kaflowym. Ten piec się przekręcał i pokazywało się wejście do piwnicy. Radiostacja działała przez całą wojnę niewykryta. Aby to osiągnąć zastosowano pewną sztuczkę. Na zewnątrz przy wejściu do piwnicy stała komórka z kozami, żeby zmylić psy niemieckie – opowiada Lowisa Lermer.

Boernerowo ma bardzo bogatą historię konspiracyjną w czasie okupacji. Było tu wiele organizacji działających w ramach Armii Krajowej i warto by było ją przybliżyć szerszej publiczności. Pomyślałam sobie, że najlepiej byłoby gdyby w takim domu, o takiej historii było miejsce pamięci boernerowskiej konspiracji niepodległościowej. Czy nam się to uda? Wszystko zależy od bemowskich urzędników – przyznaje mieszkanka.

Natalia Walka rzeczniczka dzielnicy Bemowo wyjaśnia, że dom przy ul. Telefonicznej 18 pełni teraz funkcję lokalu komunalnego i ze względu na zły stan obiektu lokatorom będą zaproponowane inne mieszkania. Równocześnie o prawo do budynku wystąpili spadkobiercy gen. Tokarzewskiego. Decyzje dotyczące dalszego przeznaczenia budynku będą mogły być podjęte po zakończeniu po rozstrzygnięciu postępowania zwrotowego.

Listen to "Co dalej z domem przy ul. Telefonicznej 18? Materiał Marty Komorowskiej" on Spreaker. Listen to "Lowisa Lermer o historii domy przy ul. Telefonicznej 18" on Spreaker.