Duży "wąż" w podziemnym garażu

2022-05-13 5:58
Zaskroniec
Autor: lasy.gov.pl

Znalazł go mieszkaniec bloku przy ulicy Radzymińskiej. Zwierzę zostało odłowione przez strażników miejskich. Wróciło na łono natury.

Ekopatrol otrzymał groźnie brzmiące zgłoszenie o dużym wężu, który wypoczywał w garażu podziemnym budynku przy ulicy Radzymińskiej. Na miejsce natychmiast pojechali strażnicy miejscy. Gdy przybyli na miejsce, pracownik ochrony pokazał im sporych rozmiarów gada. Funkcjonariusze od razu rozpoznali, że jest to niegroźny zaskroniec. Jednak jego rozmiary były naprawdę pokaźne - miał półtora metra długości.

Zwierzę było w bardzo dobrej kondycji, nie miało widocznych obrażeń. Nie wymagał opieki weterynaryjnej. Ekopatrol bezpiecznie przetransportował go do jego naturalnego środowiska. Zaskroniec zwyczajny występuje praktycznie w całej Europie. Jest bardzo popularnym wężem w Polsce i gatunkiem niejadowitym. Często mylony jest z jadowitą żmiją zygzakowatą. Zaskroniec zwyczajny w tylnej części głowy ma dwie jaskrawe plamy. Charakterystyczną jego cechą są również okrągłe źrenice. Natomiast żmija ma kolor jednolity, bez plamek na głowie, masywniejszą budowę i przeważnie jest krótsza od zaskrońca.