Dziś ostatnia szansa na porozumienie

2023-11-28 9:31
Pociąg WKD
Autor: fot. WKD

Maszyniści Warszawskiej Kolei Dojazdowej siadają do mediacji z zarządem spółki. Jeśli zakończą się fiaskiem - będzie strajk generalny. Związkowcy nie zamierzają odpuścić.

Jak mówi wiceprezydent Związku Zawodowego Maszynistów w Polsce - Sławomir Centkowski: "Jeśli będą mieli, co zaproponować, to mediacje mogą potrwać długo. Natomiast, jeśli niewiele zaproponują, to będą bardzo krótkie. Załoga jest bardzo zdeterminowana. Jeśli się nie dogadają z nami, to kolejnym etapem będzie strajk generalny". Związkowcy przeprowadzili już 15 listopada strajk ostrzegawczy. Pociągi WKD nie kursowały między godziną 6 a 8 rano.

Związkowcy twierdzą, że są elastyczni co do formy i wysokości środków finansowych, ale nie widać żadnego ruchu ze strony pracodawcy. Załoga jest bardzo zdeterminowana i emocjonalnie zmotywowana. Jeżeli porozumienia nie będzie - maszyniści przeprowadzą strajk generalny. Całkowicie zrezygnują z pracy w sposób ciągły - bardziej restrykcyjny - albo na przykład: w godzinach 6-8 i 15-17.

2 października maszyniści złożyli pismo do przewoźnika z żądaniem wzrostu wynagrodzeń o 1000 zł od 1 lipca. 4 października zarząd spółki zwołał spotkanie ze związkami i oświadczył, że porozumiał się z urzędem marszałkowskim i wypłaci wzrost wynagrodzeń o 500 złotych, choć 27 września przekazał pismo, w którym poinformował, że na razie wzrost wynagrodzeń jest niemożliwy, bo właściciel się nie zgodził.

Warszawska Kolej Dojazdowa poinformowała, że w wyniku przeprowadzonych 14 listopada mediacji pomiędzy zarządem spółki WKD a przedstawicielami Związku Zawodowego Maszynistów Kolejowych w Polsce oraz NSZZ "Solidarność" Region Mazowsze, na propozycje przedstawione przez przewoźnika, wśród których znalazła się m.in. podwyżka wynagrodzenia zasadniczego w wysokości 500 złotych od dnia 1 kwietnia 2024 roku przystała NSZZ "Solidarność" Region Mazowsze, odstępując od sporu. Natomiast Związek Zawodowy Maszynistów Kolejowych w Polsce nie przystał na propozycje przedłożone przez spółkę, podtrzymał swoje żądania wprowadzenia drugiej podwyżki w bieżącym.