Elewacja cerkwi Świętego Jana Klimaka - gotowa

2023-02-21 10:32
Remont
Autor: fot. analogicus/Pixabay

Zakończył się jej remont. Renowacja wolskiego zabytku trwała pięć lat. To jedna z trzech zachowanych zabytkowych świątyń prawosławnych w Warszawie.

Wolska cerkiew powstała w latach 1903-1905 na terenie cmentarza, który po upadku powstania listopadowego usytuowano na dawnych umocnieniach fortecznych tak zwanej reduty wolskiej. Remont świątyni rozpoczął się w 2018 roku od wykonania izolacji przeciwwilgociowych fundamentów. Rok później przystąpiono do prac ratunkowych na wieży. Były one bardzo pilne, bo konstrukcja była osłabiona. Jednocześnie wykonano remont drewnianej więźby kopuły i jej poszycia. Pozłocono też krzyż.

Po tych pracach można było przystąpić do prac na zewnątrz. Elewacje budowli tworzy okładzina z jasnych płytek ceramicznych, uzupełniona tynkowanymi gzymsami i dekoracyjnymi sztukateriami o motywach roślinnych. Elementy były mocno przybrudzone i uszkodzone. W trakcie remontu nie tylko dokonano niezbędnych napraw, ale też przywrócono oryginalną piaskowo-żółtą barwę dekoracji. Ze względu na skomplikowaną bryłę budynku i ograniczone środki finansowe, parafia prowadziła remont etapami przez pięć lat. Prace zakończyły się odnowieniem cokołu wraz z krużgankiem wejściowym.