FERIE NA MAZOWSZU – Puszcza Kampinoska 24.01.2024

2024-01-24 16:45
Kampinoski Park Narodowy
Autor: Mazowiecka Regionalna Organizacja Turystyczna

Zapraszamy Państwa na cykl audycji prezentujących ciekawe miejsca na Mazowszu. Sport, kultura, sztuka, kulinaria, folklor – wszystko w odległości kilkudziesięciu minut od domu. Dzisiaj Puszcza Kampinoska dla początkujących

Puszcza to propozycja dla tych, którzy lubią przyrodę, ale nie dysponują długim urlopem. Kampinoski Park Narodowy został utworzony w 1959 roku, między lewym brzegiem Wisły a Bzurą, na powierzchni 38 tysięcy hektarów, a wokół parku rozciąga się dodatkowa strefa ochronna o wielkości 37 tysięcy hektarów. W granicach parku znajdują się rozległe obszary Puszczy Kampinoskiej, położone w pradolinie Wisły. Są tu pasy wydmowe i bagienne, ponad 50 zbiorowisk roślinnych, 66 gatunków drzew i 70 gatunków krzewów. Zaobserwowano tam 215 gatunków ptaków.  

Największym z 50 gatunków ssaków jest łoś, będący symbolem Kampinoskiego Parku Narodowego. Zwierzęta te wytępiono w połowie XIX stulecia i reintrodukowano do puszczy w 1951 roku. Obecnie ich populacja liczy około 300 osobników. Liczne są sarny i dziki, powoli zadomawia się jeleń. Nad niektórymi ciekami wodnymi oraz starorzeczami Wisły spotykana jest wydra. O wiele liczniejsze są reintrodukowane tutaj w 1980 roku bobry, które zasiedliły niemal wszystkie cieki wodne i zaczęły kolonizować tereny sąsiednie – Wisłę i Bzurę. W parku żyje 15 gatunków nietoperzy, łosie, sarny, dziki i jelenie, wydry i bobry oraz m.in. kuny, lisy, jenoty, rysie i wilki.  

Dla turystów Park przygotował 350 km szlaków turystycznych pieszych, 200-kilometrowy szlak rowerowy, trasy konne i 12 polan wypoczynkowych. Warto odwiedzić Centrum Edukacji w Izabelinie oraz Ośrodek Dydaktyczno-Muzealny w Granicy. W muzeum w Granicy zwiedzić można  wystawę prezentującą środowisko przyrodnicze puszczy, a na świeżym powietrzu - niewielki skansen. Zabytkowe obiekty budownictwa wiejskiego przenoszone są tu z wyludnionych osad puszczańskich. Natomiast na terenie dawnej bazy cyrkowej w Julinku znajduje się park atrakcji, a w nim m.in. szlak linowy i wesołe miasteczko. 

Listen to "FERIE NA MAZOWSZU – Puszcza Kampinoska 24.01.2024" on Spreaker.