FERIE NA MAZOWSZU – Szlak Chopinowski 23.01.2024

2024-01-23 16:45
Żelazowa Wola
Autor: M. Kazur NFC

Zapraszamy Państwa na cykl audycji prezentujących ciekawe miejsca na Mazowszu. Sport, kultura, sztuka, kulinaria, folklor – wszystko w odległości kilkudziesięciu minut od domu. Dzisiaj wędrujemy po Mazowieckim Szlaku Fryderyka Chopina.

Mazowsze Fryderyka Chopina to propozycja nie tylko na lato. Żelazowa Wola – miejsce urodzin wybitnego muzyka zaprasza do Muzeum, w którym można zobaczyć zrekonstruowany pokój dzienny rodziny Chopinów. Znajduje się tam także Pokój Muzyczny poświęcony całkowicie postaci kompozytora. Po zwiedzaniu Dworu Rodziny Skarbków czeka na nas przepiękny Park. Całość zwiedzać można w godzinach 9.00-17.00. Poniedziałek jest dniembezpłatnego wstępu do Domu Urodzenia Fryderyka Chopina i Parku. W pobliżu Żelazowej Woli znajdziemy kościół, w którym 23 kwietnia 1810 roku ochrzczono małego Frycka. Kościół św. Rocha i św. Jana Chrzciciela w Brochowie to wyjątkowa świątynia także z innej przyczyny to jedna z niewielu w naszym kraju bazylik obronnych. Jak podaje strona parafialna: „Monumentalne ceglane mury, trzy wieże-baszty ze stanowiskami strzelniczymi połączone gankiem strzeleckim, biegnącym nad nawami bocznymi. Kominek i studnia w zakrystii. Teren otoczono murem ze strzelnicami i czterema piętrowymi bastionami , mała furta dla wejścia. Istniejące do dziś starorzecze Bzury, pełniło rolę fosy” (https://brochow-parafia.pl/historia/).  

 W Warszawie znajdziemy wiele miejsc związanych z Chopinem: jego rodzina mieszkała w oficynie Pałacu Czapskich (Krakowskie Przedmieście 5) czy w mieszkaniu w Pałacu Kazimierzowskim (Krakowskie Przedmieście 26/28). W Bazylice Świętego Krzyża (Krakowskie Przedmieście 3) – w lewym filarze świątyni znajduje się serce Fryderyka Chopina. Zostało tu umieszczone w 1880 roku, a epitafium ufundowała siostra Fryderyka - Izabella Barcińska. W czasie II wojny światowej ukrywane było w Milanówku i po odbudowie świątyni z wojennych zniszczeń – wróciło do bazyliki. W 2014 dokonane zostały oficjalne oględziny urny. Okazało się, że serce Chopina pozostaje nienaruszone – znajduje się w kryształowym słoju schowanym w skrzynce wyłożonej aksamitem.  

 Spacer Szlakiem Chopina poprowadzi nas także do Zamku Ostrogskich - do Muzeum Fryderyka Chopina. Jest bardzo nowoczesne i dużej części multimedialne. W kilku miejscach można zagłębić się w wygodnym fotelu i dzięki słuchawkom przenieść się w muzyczny świat Chopina. Ekspozycja prezentuje m.in. rysunki i listy kompozytora, szkice muzyczne, notatki i rękopisy utworów. Muzeum otwarte jest od wtorku do niedzieli w godzinach 10.00 – 18.00. W środę – wstęp bezpłatny.  

Listen to "FERIE NA MAZOWSZU – Szlak Chopinowski 23.01.2024" on Spreaker.