Jak poradzić sobie z małymi elektrośmieciami?

2024-07-04 7:53
Zbiórka elektrośmieci
Autor: brak danych

Warszawa przypomina o Miejskich Punktach Elektroodpadów. To pojemniki z przegródkami na drobne elektrośmieci. Można je spotkać w kilkudziesięciu miejscach stolicy.

Można tam wyrzucić między innymi: telefony komórkowe, ładowarki, żarówki, baterie i akumulatory. Miejskie Punkty Elektroodpadów ustawione są w łatwo dostępnych miejscach, w niemal wszystkich dzielnicach Warszawy. Pierwsze pojemniki pojawiły się w ubiegłym roku. Tylko w pierwszych miesiącach funkcjonowania zebrano dzięki nim 8 ton odpadów. Obecnie mieszkańcy mają do dyspozycji łącznie 69 takich punktów. Dokładne lokalizacje można sprawdzić na miejskim portalu Warszawa 19115.

Zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny to źródło szkodliwych substancji, ale również cennych surowców. Oddawanie elektrośmieci tylko w wyznaczonych do tego miejscach zwiększa szansę na ich recykling i ochronę planety. Elektroodpady można oddać także w sklepach z elektroniką, PSZOK-ach, w MPSZOK-ach, Mobilnych Punktach Zbierania Elektrośmieci ElektroEko i pojemnikach na małe elektrośmieci ElektroEko. Można zamówić odbiór bezpośrednio z domu, dzwoniąc wcześniej pod numer telefonu 22 22 333 00 lub wypełniając formularz online na stronie elektrosmieci.pl.

Mieszkańcy mogą także wziąć udział w cyklicznych miejskich akcjach, podczas których elektroodpady wymieniane są na rośliny. Podczas tegorocznych wydarzeń organizowanych w ramach akcji Ekopoukładani zebrano łącznie 23 tony takich odpadów, w tym ponad 2,5 tony baterii.