Jeszcze w tym miesiącu możemy pojechać metrem na Bródno

2022-09-05 7:00
Metro
Autor: fot. Marcin Sikora

Warunek jest jeden: urzędnicy wojewody muszą wydać pozwolenie na użytkowanie. Ratusz ma nadzieję, że uda się ej uzyskać w ciągu kilku najbliższych dni. Wszystko jest już gotowe.

Budowa wschodniego odcinka drugiej linii metra została już zakończona. Gotowe są stacje, pociągi dojeżdżają tam już testowo po wysadzeniu pasażerów na Trockiej. Dzięki drugiej linii metra czas dojazdu z Bródna do centrum Warszawy ma skrócić się do 20 minut. Z bródnowskiego odcinka metra skorzystają też mieszkańcy Białołęki, a także podwarszawskie gminy po wschodniej stronie, a mianowicie Marki, Ząbki i Radzymin" - dodała.

Charakterystyczną cechą nowych stacji metra są grafiki autorstwa Piotra Młodożeńca na ścianach zatorowych. Nawiązują one do otoczenia danej stacji. Każda ze stacji posiada swoją barwę przewodnią: dla stacji Kondratowicza to kolory - żółty, pomarańczowy, czerwony, dla stacji Bródno – fiolet i granat, a dla stacji Zacisze – zieleń. Po raz pierwszy zastosowano system wspomagania słuchu. Zainstalowane zostały pętle indukcyjne, czyli urządzenia, które łączą się bezpośrednio z aparatami słuchowymi. Komunikaty nadawane na stacjach będą równolegle wzmacniane w aparatach. Dzięki temu osoby używające tego typu urządzeń nie będą narażone na szumy, zakłócenia i echa. Na stacjach zamontowane są windy, na posadzkach wytyczono linie prowadzące, które ułatwiają poruszanie się osobom niewidomym lub słabowidzącym.

Nowością są ruchome chodniki – znane na przykład z lotnisk. Zainstalowano je w jednym z najdłuższych korytarzy podziemnej kolei – na stacji Kondratowicza, pod ulicą Świętego Wincentego. Wszystkie trzy stacje – Zacisze, Kondratowicza i Bródno - uzyskały pozytywne opinie od sanepidu i straży pożarnej. Teraz w tunelach odbywają się przejazdy techniczne pociągów, dzięki którym maszyniści zapoznają się z trasą. Sprawdzane jest też działanie systemów. Z nowymi stanowiskami pracy oraz obiektami zaznajamiają się dyżurni stacji. Swoje prace na nowym odcinku rozpoczęła komisja odbioru końcowego Metra Warszawskiego. Ostatnim akcentem będzie wydanie przez Wojewódzki Inspektorat Nadzoru Budowlanego pozwoleń na użytkowanie. Gdy tak się stanie, na Bródnie odbędzie się impreza, na którą miasto przeznaczy 250 tysięcy złotych.