Jutro Orszak Trzech Króli

2024-01-05 9:44
Orszak Trzech Króli
Autor: facebook.com/KSMALub/ Orszak Trzech Króli

Przejdzie nową trasą i pokona całe Krakowskie Przedmieście. Tegoroczne hasło brzmi "W jasełkach leży!". Wyruszy w samo południe.

Trzej Królowie wraz z licznymi orszakami dwórek i rycerzy wyruszą o 12:00 sprzed pomnika Mikołaja Kopernika na Krakowskim Przedmieściu. Tuż przed nimi do warszawskiego Betlejem wyjdą: Maryja Brzemienna, Józef i osiołek, a na drodze miną gospodę, w której nie było dla Nich miejsca. Mędrcy o 12:30 dotrą do Stajenki na placu Zamkowym, przygotowanej przez liczne Zastępy Aniołów. Tam będzie taniec Azjatyckich Smoków, występ pluszowych afrykańskich wielbłądów, a także musztra Legionu Rzymskiego. Zaplanowano też kolędowy pokłon pasterzy, a następnie uroczysty pokłon Trzech Króli, którzy złożą Jezusowi dary, złoto, kadzidło i mirrę.

Na placu Zamkowym będzie można też zatańczyć poloneza do melodii kolędy "Bóg się rodzi". Po zakończeniu orszaku wszyscy będą wspólnie kolędować z rodziną Cudzichów oraz licznymi grupami śpiewaczymi, które będą towarzyszyć Dzieciątku do końca dnia. Orszak Trzech Króli poprzedzi o godzinie 11:00 uroczysta Msza Święta celebrowana w archikatedrze warszawskiej.

Hasło tegorocznego orszaku „W jasełkach leży!” ma zwracać uwagę na tradycję przedstawień jasełkowych zapoczątkowanych 800 lat temu przez Świętego Franciszka w Greccio we Włoszech, która rozprzestrzeniła się na cały świat. Jednocześnie mówi o Dzieciątku leżącym w jasełkach i wskazuje na żłóbek, dawniej nazywany jasłem.