Kardynał Kazimierz Nycz spotkał się z przywódcą Rycerzy Kolumba

2022-12-06 7:40
Archidiecezja Warszawska
Autor: brak danych

Metropolita Warszawski rozmawiał z Patrickiem Kellym o pomocy Ukrainie. Poruszyli temat reakcji Kościoła na ten konflikt zbrojny i kryzys humanitarny. Jest zapewnienie wsparcia naszych wschodnich sąsiadów.

Przywódca Rycerzy Kolumba zaoferował wsparcie archidiecezji warszawskiej we wszelkich przedsięwzięciach dotyczących pomocy osobom poszkodowanym przez wojnę. Patrick Kelly zapewnił, że organizacja zamierza wspierać Ukrainę tak długo, jak będzie to potrzebne. Podkreślił też ważną rolę współpracy ludzi dobrej woli z Polski i Ukrainy przy wsparciu katolików ze Stanów Zjednoczonych i z Kanady.

Rycerze Kolumba od pierwszych dni wojny są zaangażowani w akcje pomocowe prowadzone w Polsce i Ukrainie. Organizacja wysłała już za naszą wschodnią granicę ponad 1700 ton żywności i innych artykułów, w tym około 85 tysięcy paczek dla ukraińskich rodzin, w których przygotowanie zaangażowali się wolontariusze z prawie 30 polskich miejscowości. Rycerze Kolumba są obecni w Polsce od 16 lat, natomiast w Ukrainie obchodzili w tym roku 10. rocznicę działalności.

Rycerze Kolumba są największą na świecie organizacją katolickich mężczyzn. Wspólnotę założył bł. ks. Michael McGivney, który w 1882 roku w New Haven w Stanach Zjednoczonych zgromadził grupę mężczyzn pragnących wspierać się wzajemnie i formować w wierze katolickiej. Ich zasadami są: miłosierdzie, jedność, braterstwo i patriotyzm. Rycerze Kolumba działają w kilkunastu państwach świata i gromadzą w swoich szeregach ponad 2 miliony członków.