Kody QR mogą ułatwić płatności za postój

2024-01-02 9:21
Tramwaj i parkomat
Autor: fot. Patrycja Michońska/Radio Plus

Zarząd Dróg Miejskich szykuje się do podpisania nowej umowy na obsługę strefy płatnego parkowania. Obowiązujący wciąż 10-letni kontrakt z operatorem parkomatów kończy się w tym roku. Kierowcy zaś coraz częściej wybierają płatności mobilne.

Jak mówi dyrektor Zarządu Dróg Miejskich w Warszawie - Łukasz Puchalski: "Chcemy, by jak najwięcej płatności za parkowanie odbywało się przy pomocy płatności mobilnych, gdyż jest to dla nas po prostu tańsze rozwiązanie a przy okazji wygodniejsze dla mieszkańców". Strefa płatna w stolicy funkcjonuje w oparciu o niewielką liczbę parkomatów, które są własnością miasta i bardzo dużą liczbę parkomatów, których właścicielem jest firma zajmującej się ich obsługą. Te urządzenia trzeba codziennie serwisować, wybierać pieniądze, wkładać bilon. Obsługa płatności w parkomacie jest blisko 20 razy droższa niż obsługa płatności mobilnej.

Kierowcy zaś przenoszą się właśnie do płatności mobilnych. Między innymi dlatego, że nie do końca są w stanie określić precyzyjnie czas na jaki parkują. W związku z tym są albo niedopłaty albo nadpłaty a płatność mobilna powoduje, że płacą za czas rzeczywisty. Na początku była tylko jedna aplikacja obsługująca strefę, teraz są cztery. ZDM testuje obecnie płatności blikiem i zastanawia się nad wprowadzeniem kodów QR po to żeby jeszcze łatwiej uatrakcyjnić płatność. Jest po dialogu technicznym z podmiotami i chce promować wszystkie kanały płatności mobilnych wprowadzając jeszcze więcej firm, które będą miały możliwość prowadzenia aplikacji.