Kolejne ulice na Mokotowie jeszcze przed świętami

2023-12-21 9:54
Zmiana organizacji ruchu
Autor: zdj. ilustracyjne

Najpóźniej w sobotę kierowcy mają skorzystać z tych tras, które były zamknięte na czas budowy tramwaju do Wilanowa. Chodzi o ciąg czterech ulic o długości 2,5 kilometra. To na odcinku od Placu Unii Lubelskiej do ulicy Czerniakowskiej.

W najbliższych dniach kierowcom udostępniony zostanie ciąg: Puławskiej, Goworka, Spacerowej i Gagarina – aż do Czerniakowskiej. Ruch drogowy wróci też na kluczowe dla dzielnicy Mokotów skrzyżowanie Gagarina, Spacerowej i Belwederskiej. Będzie już można skręcić z Puławskiej w Goworka i zjechać w dół do Dolnego Mokotowa. To połączenie drogowe było niedostępne od maja . Stopniowe włączanie ruchu drogowego na tym odcinku potrwa kilka dni.

Pod koniec roku na placu Unii Lubelskiej wróci organizacja ruchu sprzed budowy tramwaju. Kierowcy przejadą także ulicą Puławską od Goworka w kierunku placu. Otwarte zostaną ulice Goworka i Spacerowa. Będzie nimi można pojechać tylko na dół, do Belwederskiej. Wraca także ruch na skrzyżowaniu z Belwederską. Ze Spacerowej będzie można pojechać wyłącznie prosto, w Gagarina. Jedynie autobusy Warszawskiego Transportu Publicznego skręcą także w prawo, w Belwederską.

Otwarta zostanie również północna jezdnia ulicy Gagarina, na odcinku od Belwederskiej do Sieleckiej. Będą tam dwa pasy, po jednym w każdym kierunku. Dalej, od Sieleckiej do Czerniakowskiej, przejezdne będą już obie nitki drogi. Ulice Sułkowicka i Nabielaka stracą połączenie z ulicą Belwederską. Zostanie na nich wprowadzony ruch dwukierunkowy. Kierowcy dojadą do nich ulicami Sielecką, Chełmską lub Nowotarską i Stępińską do południowej jezdni Gagarina.

Za kilka dni linie 131, 167, 168, N31 i N81 pojadą prosto Gagarina. Pozostałe będą skręcały ze Spacerowej w prawo w Belwederską. Na trasę przebiegającą ulicami Gagarina i Belwederską wrócą autobusy linii 180.Otwartym fragmentem Puławskiej, przed placem Unii Lubelskiej, będą kursowały autobusy 222 i N37. Linia 119 w kierunku Wiśniowej Góry pojedzie ulicami: Batorego, Waryńskiego, Goworka, Spacerową, Belwederską i Chełmską.

Na ferie zimowe zaplanowane jest rozpoczęcie budowy nowego ciepłociągu i torów tramwajowych na skrzyżowaniu Belwederskiej z Dolną i Chełmską. Jest to fragment, którego wykonawca nie mógł zbudować we wcześniejszym etapie, ze względu na konieczność zapewnienia objazdów. Warunkiem rozpoczęcia prac w tym miejscu jest udrożnienie skrzyżowania Belwederskiej i Gagarina. Start tego etapu jest uzależniony od pogody. Wykonawca tramwaju do Wilanowa planuje też w styczniu zmiany na dwóch kolejnych skrzyżowaniach. Przy Witosa i przy Wilanowskiej ruch drogowy będzie odbywał się już przez nowo zbudowane, gotowe tory tramwajowe. Roboty budowlane zostaną przerzucone na drugą część skrzyżowań. W pierwszym kwartale 2024 roku ruch drogowy w Wilanowie Królewskim i Wysokim ma być przełożony na nowo zbudowaną jezdnię.