Krakowskie Przedmieście gładsze, nowsze i wytrzymalsze

2024-02-08 9:09
Krakowskie Przedmieście
Autor: fot. Wikipedia

Nawierzchnia Krakowskiego Przedmieścia wymaga odnowienia, więc Zarząd Dróg Miejskich ogłosił przetarg. Remont ul. Miodowej pozwolił na zdobycie wielu doświadczeń. To może wpłynąć na większą trwałość i odporność Traktu Królewskiego na ruch drogowy.

– W tym roku ogłosiliśmy już przetargi na ok. 150 mln zł. Dotyczą różnej tematyki. Dziś ogłaszamy przetarg na remont Krakowskiego Przedmieścia na odcinku, który do tej pory nie był remontowany – między Królewską a Miodową. To będzie spore utrudnienie, zwłaszcza dla transportu publicznego. – zapowiada Łukasz Puchalski, dyrektor Zarządu Dróg Miejskich. Drogowcy czekają na oferty do 22 lutego. Remont ma objąć odcinek od ul. Królewskiej do ul. Miodowej. Wszystko między innymi przez bardzo intensywny ruch autobusów komunikacji miejskiej. Tak ciężkie pojazdy jeżdżące z dużą częstotliwością pozostawiają ślad na nawierzchni. Wykonawca, który wygra przetarg będzie miał maksymalnie 8 miesięcy od dnia podpisania umowy na wszystkie prace. Te główne i najbardziej inwazyjne są planowane na wakacje, aby zmniejszyć uciążliwość remontu do minimum.

Przypomnijmy, Trakt Królewski przeszedł generalny remont w 2008 roku, natomiast już w 2015 roku drogowcy musieli wymienić podbudowę i przełożyć bruk na całym odcinku od Senatorskiej do Królewskiej. Wtedy prace były jedynie doraźne i potrwały zaledwie kilka dni. Rok później, gdy przygotowywano projekt dla ulicy Miodowej, zostało zlecone badanie stanu nawierzchni i podbudowy na Krakowskim Przedmieściu. W 2017 remont przeszły przystanki i przejścia dla pieszych przy Uniwersytecie Warszawskim, które poprzedziły prace na ulicy obok nich. Nowy bruk został położony na betonowej podbudowie, a także połączony za pomocą spoiwa na bazie żywicy epoksydowej. Dla dodatkowej pewności i wzmocnienia ulicy, nawierzchnia na całym odcinku została zabezpieczona cementową zaprawą betonową. Teraz drogowcy chcą zastosować tę samą technologię na odcinku przeznaczonym do remontu w tym roku.

Paweł Brzezinka