Lada dzień ruszą Warszawskie Linie Turystyczne

2022-04-27 6:42
Warszawskie Linie Turystyczne
Autor: Urząd Miasta Stołecznego Warszawy

To już w niedzielę (1.05). Znów będzie można podróżować zabytkowymi tramwajami, autobusami i kolejką wąskotorową. Na Wiśle z kolei pojawią się promy.

1 maja na tory wyjadą zabytkowe tramwaje linii 36. Będą jeździły od Placu Narutowicza do Metra Marymont - trasą znaną z poprzednich lat. Przejażdżka będzie możliwa w godzinach 12:00–20: 00 od 1 maja do 26 czerwca oraz od 1 do 25 września t w soboty, niedziele i święta, a w wakacje codziennie - od 27 czerwca do 31 sierpnia.Na linii 36 będzie można spotkać doskonale znane warszawiankom i warszawiakom tramwaje 13N „Parówki”, 105Na nazywane „Akwariami” oraz wyjątkowy egzemplarz 102N. W wakacyjne (od 25 czerwca do 28 sierpnia) soboty, niedziele i święta w godzinach 12:00-18:00 na tory wyjadą tramwaje linii T obsługiwane najstarszymi tramwajami z kolekcji zabytków Tramwajów Warszawskich. To na trasie okrężnej z Placu Narutowicza przez Most Poniatowskiego i Most Śląsko-Dąbrowski.

Jelczami i Ikarusami będzie się można natomiast przejechać na linii 100. Tradycyjnie będzie jeździła okrężną trasą z przystanku Centrum przez Muranów, Wisłostradę, Park Praski, S i Powiśle oraz południowe Śródmieście. Tym razem jednak przez ulicę Ratuszową i Most Świętokrzyski,a dalej przez Zajęczą, Topiel, Kruczkowskiego, Książęcą, Aleje Ujazdowskie, Bagatelę i Marszałkowską. Przez cały sezon Warszawskich Linii Turystycznych „setka” kursować ma: w soboty, niedziele i święta oraz 2 maja i 17 czerwca od godz. 12:00 do 18:00.

W autobusach i tramwajach Warszawskich Linii Turystycznych obowiązują wszystkie bilety z taryfy Zarządu Transportu Miejskiego. W przypadku pojazdów bez kasowników, bilety będą kasowane przez konduktorów – członków Klubu Miłośników Komunikacji Miejskiej. Na biletach jednorazowych przesiadkowych oraz czasowych konduktorzy umieszczać będą pieczątkę wraz z adnotacją o dacie i godzinie rozpoczęcia przejazdu. Przejazd na podstawie biletu okresowego (krótko- lub długookresowego) będzie możliwy po wcześniejszym jego skasowaniu (aktywowaniu karty) w innym pojeździe lub w bramce metra.

Na Wisłę wracają z kolei promy. Przeprawić się będzie można na trzech trasach: prom Słonka - Cypel Czerniakowski (pomost pływający) – Saska Kępa (plaża), prom Pliszka - Most Józefa Poniatowskiego (nabrzeże) – Stadion Narodowy (plaża);, Wilga - Podzamcze Fontanny (pomost pływający) – ZOO (plaża). Od 1 maja do 30 czerwca oraz od 1 do 25 września promy kursują w soboty, niedziele i święta oraz dodatkowo 2 maja i 17 czerwca. Od 1 lipca do 31 sierpnia promy będą pływały codziennie. Promy Pliszka i Słonka zabierają 21 a Wilga 40 pasażerów oraz rowery. Przeprawa jest bezpłatna.

Statek „Zefir” natomiast znów popłynie do Serocka. To z przystani na Żeraniu i dalej kanałem oraz przez Zalew Zegrzyński. Trasa rejsu prowadzi fragmentem wodnego szlaku Batorego. W czasie rejsu statek dodatkowo podpływa pod ruiny starego mostu z 1897 roku, który został wysadzony przez wycofujące się wojska rosyjskie w 1915 roku. „Zefir” zabiera na pokład 98 pasażerów. Na statku są: grill oraz bufet z ciepłymi i zimnymi napojami. W Serocku przewidziano czas na odpoczynek na lądzie (około 2 godzin), a następnie powrót do Warszawy. Podróż rozpoczyna się o 9:00, a powrót do Warszawy jest planowany około 18:00. Statek do Serocka będzie pływał od 1 maja do 25 września w soboty, niedziele i święta oraz 2 maja i 17 czerwca. Bilety na rejs można kupić w internecie oraz w Punkcie Obsługi Pasażerów Dworzec Wileński – w piątki w godzinach 15:00-18:00 i w soboty od 8:00 do 11:00 (płatność tylko gotówką).

Na tory wyjedzie także Piaseczyńsko-Grójecka Kolej Wąskotorowa. Zabytkowa kolejka wąskotorowa wyrusza w każdą sobotę (w okresie 1 maja – 24 września) o godzinie 14:00 ze stacji w Piasecznie. Czas przejazdu kolejką wraz z piknikiem w Runowie to około cztery godziny. Do Piaseczna można dojechać na przykład specjalną zabytkową linią autobusową 51. Autobus rusza z centrum o godzinie 13:00. Linia 51 jest przeznaczona tylko dla osób wybierających się na przejazd Piaseczyńską Koleją Wąskotorową. Z autobusu można skorzystać na podstawie biletu wydanego przez Piaseczyńsko-Grójeckie Towarzystwo Kolei Wąskotorowej na przejazd kolejką i dowożący do niej autobus. Nie ma możliwości zakupu biletu tylko na autobus linii 51. Bilety dostępne na stronie internetowej www.kolejka-piaseczno.pl. Można je także kupić w dniu wycieczki w kasie na peronie w Piasecznie.