Mają sposoby na migreny i bóle kręgosłupa

2024-02-15 9:47
Lekarz
Autor: sxc.hu

Innowacyjne zabiegi prowadzą specjaliści ze szpitala MSWiA w Warszawie. Wykonują je neurochirurdzy. Na czym polegają?

Dwa rodzaje innowacyjnych zabiegów neurochirurgicznych przydatnych w leczeniu bólów kręgosłupa, głowy oraz migren przeprowadzono w Klinice Neurochirurgii Państwowego Instytutu Medycznego MSWiA w Warszawie. Wykonał je w środę zespół pod kierownictwem ordynatora Kliniki dr. n. med. Artura Zaczyńskiego z udziałem dr. Bartosza Czapskiego i pod nadzorem neurochirurga ze szpitala uniwersyteckiego w Bonn prof. Jarosława Maciaczyka. Pacjentami były osoby, którym nie pomagały inne stosowane powszechnie metody terapii.

Pierwszy z zabiegów polegał na wszczepieniu pompy morfinowej pozwalającej złagodzić oporne na inne metody leczenia bóle kręgosłupa oraz neuropatyczny ból kończyny dolnej. Technika ta znana jako Intrathecal Drug Delivery (ITDD) pozwala precyzyjnie dostarczyć lek bezpośrednio do ośrodkowego układu nerwowego. Dzięki temu można stosować mniejszą dawkę preparatu, jednocześnie bardziej skuteczną i powodującą mniej działań niepożądanych.

Drugi równie innowacyjny zabieg, polegający na wszczepieniu specjalnych elektrod pacjentowi z popółpaścową neuralgią trójdzielną. Ta technologia daje nadzieję na ulgę osobom, zmagającym się z tym wyjątkowo trudnym w leczeniu schorzeniem, ale też otwiera nowe możliwości terapeutyczne dla pacjentów cierpiących na migreny oraz klasterowe bóle głowy. Chory z powodu przewlekłego bólu popółpaścowego twarzy cierpiał tak bardzo, że nie był w stanie dotknąć skóry twarzy ani włosów.

Drugim operowanym pacjentem, któremu wszczepiono elektrody stymulujące nerwy obwodowe, była kobieta po dyskopatii lędźwiowej. Doszło u niej do wypadnięcia dysku, co spowodowało objawy rwy kulszowej oraz zakłócenia zwieraczy odbytu i pęcherza moczowego. W zabiegu tym po raz pierwszy w Polsce zastosowano elektrody ze specjalnymi haczykami, sprawiające, że są bardziej stabilne. Wcześniejsze elektrody miały tę wadę, że mogły się przesuwać, co zakłócało stymulację nerwu. Dzięki haczykom się zakotwiczają i pozostają na swoim miejscu, nad nerwem.