Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków: budynek "Cepelii" musi zostać zabezpieczony

2024-01-26 10:23
Pawilon Cepelii w Warszawie
Autor: Adrian Grycuk/Wikipedia

Konserwator wydał nakaz w tej sprawie. Skierował go do właściciela obiektu. Musi przeprowadzić prace konserwatorskie i roboty budowlane.

Chodzi o słynny pawilon u zbiegu ul. Marszałkowskiej 99/101 i ul. Nowogrodzkiej 28/34. Obecnie obiekt niszczeje. Stało się tak po wyprowadzce Cepelii i po tym, jak konserwator nie zgodził się na fast-foodową restaurację w tym miejscu. Sieć zrezygnowała z uruchomienia lokalu. W 2022 roku jego właściciel uzyskał decyzję o warunkach zabudowy dopuszczającą rozbudowę, przebudowę i remont budynku. Do tej pory jednak nic się nie dzieje i zabytkowy budynek marnieje w oczach.

Budynek "Cepelii" został zaprojektowany jako główny salon ekspozycyjno-handlowy Centrali Przemysłu Ludowego i Artystycznego. Została powołana do życia w 1949 roku jako instytucja zrzeszająca rozproszone spółdzielnie rzemiosła ludowego i artystycznego z całego kraju. Większą część obu kondygnacji zajmował salon sprzedaży "Cepelii". Dwukondygnacyjna przestrzeń, zaaranżowana zgodnie z trendami wystawienniczymi lat 60., mieściła łącznie 9 stoisk. Pawilon w rejestrze zabytków znajduje się od 2019 roku.