Metro ma kolejny pociąg Skody

2023-09-19 8:21
Nowy skład metra
Autor: Metro Warszawskie

Do Stacji Techniczno-Postojowej Kabaty dotarł właśnie kolejny skład. Nowy pojazd ma dla warszawskiego metra symboliczne znaczenie. Otrzymał numer 100.

Jedną z rutynowych czynności zaraz po przyjeździe pociągu jest umieszczenie w kabinie maszynisty tabliczki z numerem. W tym wypadku jest to szczególna, okrągłe 100. Od początku funkcjonowania podziemnej kolejki w Warszawie wyprodukowano i przeznaczono dla stołecznego metra już sto pojazdów. Oprócz najnowszych, które powstają w Czechach, metro ma wagony: Siemens Inspiro, Alstom Metropolis, a także rosyjskie typu 81.

Pociągi, które są na stanie i służą pasażerom warszawskiej komunikacji miejskiej regularnie przechodzą przeglądy oraz remonty, w miarę potrzeb są one modernizowane. Część z tych zakupionych przed laty pojazdów nie przewozi już mieszkańców Warszawy, ponieważ są wycofywane z eksploatacji i przekazywane do Kijowa. Pod koniec kwietnia odbył się transport pierwszych sześciu wagonów serii 81. Łącznie do stolicy Ukrainy trafi dziesięć takich pociągów. Na razie przewieziono sześć z nich. Z prośbą o podobną pomoc zwróciło się także metro w Charkowie.