Metropolita warszawski poświęcił ławeczkę błogosławionego księdza Józefa Stanka

2022-09-26 8:31
Kardynał Kazimierz Nycz
Autor: fot. Wikipedia

To w 78. rocznicę zamordowania męczennika przez Niemców. Ksiądz uczestniczył w Powstaniu Warszawskim. Ławeczka upamiętniająca jego postać jest na Powiślu.

W rocznicę męczeńskiej śmierci błogosławionego księdza Józefa Stanka, kardynał Kazimierz Nycz przewodniczył Mszy Świętej w kościele Matki Bożej Częstochowskiej na Powiślu. Tam też poświęcił ławeczkę imienia błogosławionego ufundowaną przez Instytut Pamięci Narodowej. 23 września 1944 roku Niemcy powiesili księdza na zapleczu magazynu przy ulicy Solec. Szubienicą była wystająca z muru żelazna belka. Zamordowano go na oczach ludności cywilnej opuszczającej płonącą Warszawę, którą Niemcy pędzili do niewoli, obozów koncentracyjnych i obozów zagłady. Ksiądz Józef Stanek był pallotynem. Był uczestnikiem i kapelanem Powstania Warszawskiego.

Mimo że miał możliwość uratowania życia, przeprawiając się pontonem na drugi brzeg Wisły, nie skorzystał z propozycji. Chciał dzielić los żołnierzy i ludności cywilnej, która została na lewym brzegu rzeki. W 1945 roku jego szczątki ekshumowano i złożono w zbiorowej mogile przy ulice Solec. Rok później przeniesiono je na Powązki. W kieszeni jego sutanny znajdował się kapłański brewiarz. W 1987 roku jego szczątki spoczęły w kwaterze zgrupowania AK "Kryska" na tym cmentarzu. Beatyfikacji księdza Józefa Stanka dokonał 13 czerwca 1999 roku w Warszawie papież Jan Paweł II. Zakonnik znalazł się w grupie 108 polskich męczenników za wiarę.

W 2000 roku relikwie błogosławionego księdza Józefa Stanka zostały przeniesione do dolnego kościoła Chrystusa Króla w parafii pod wezwaniem Świętego Wincentego Pallottiego w Warszawie. Cztery lata później księdza Józefa ustanowiono patronem kaplicy w nowo otwartym Muzeum Powstania Warszawskiego.