Mieszkańcy Bemowa za przesunięciem zaplanowanej stacji metra

2016-04-19 12:58 Marta Komorowska
Wizualizacja planowanej stacji II linii metra
Autor: TVN Warszawa

Kontrowersje wzbudza lokalizacja planowanej stacji II linii metra przy skrzyżowaniu ul. Powstańców Śląskich i Górczewskiej.

Wczoraj mieszkańcy dzielnicy skupieni wokół portalu Bemowiacy przesłali list do władz miasta. Apelują w nim o przesunięcie zaplanowanej stacji przy urzędzie dzielnicy. Według nich stacja może zostać położona niefunkcjonalnie - pod południową jezdnią ulicy Górczewskiej od pomnika Generała Józefa Bema do początku zatoki autobusowej przystanku Konarskiego po północnej stronie ulicy. Takie jej położenie może spowodować, że wszyscy pasażerowie chcący pojechać metrem do centrum lub przesiąść się do innych środków komunikacji kursujących ulicą Powstańców Śląskich, korzystaliby z jednego wejścia wychodzącego prosto na pomnik. Mieszkańcy dzielnicy argumentują swoje stanowisko:

"W zaproponowanej koncepcji nie tylko nie przewidziano wyjść na wszystkich narożnikach skrzyżowania stanowiącego centralny punkt przesiadkowy Bemowa, ale wręcz wyznaczono wyjścia w miejscach, gdzie ruch pieszych i pasażerów jest prawdopodobnie najniższy. Warto zauważyć, że dwa z proponowanych wyjść prowadzą w kierunku kameralnego Osiedla Przyjaźń (domy jednorodzinne i parterowe bloki wielorodzinne), podczas gdy to na pozostałych trzech narożnikach skrzyżowania Powstańców Śląskich / Górczewska mamy do czynienia z wysoką i gęstą zabudową dużych osiedli, a tym samym z dużo większą liczbą potencjalnych pasażerów. Tam jednak nie przewidziano wyjść w ogóle" – takie argumenty zamieszczone zostały w piśmie do władz miasta.

Pisemny apel mieszkańców Bemowa poparli: Stowarzyszenie Integracji Stołecznej Komunikacji SISKOM, Partia Razem Okręg Warszawski, Forum Rozwoju Warszawy, Stowarzyszenie Miasto Jest Nasze – Bemowo, Zielone Mazowsze, Inicjatywa Osiedle Przyjaźń, Fundacja "Bliżej Nauki", Joanna Erbel (kandydatka na prezydenta Warszawy w wyborach samorządowych 2014 r).