Mobilna łaźnia dla bezdomnych w Warszawie

2017-05-25 10:13
Mobilna łaźnia dla bezdomnych w Warszawie
Autor: Urząd Miasta

Pierwsza w stolicy modułowa, mobilna łaźnia dla osób bezdomnych stanęła przy ul. Wenedów w okolicach Mostu Gdańskiego. Łaźnię na zlecenie m.st.Warszawy prowadzi Caritas Diecezji Warszawsko-Praskiej.

Mobilne łaźnie dla osób bezdomnych to modułowy pawilon składający się z kontenerów w których znajdują się toalety, łazienki z prysznicami oraz przebieralnie. Osoby bezdomne znajdą w łaźni przybory do golenia, mogą skorzystać z usługi fryzjera, a pracownicy udzielą im informacji o możliwościach uzyskania pomocy w innych instytucjach. Ponadto działa tam także punkt medyczny, który obsługuje siostra zakonna ze Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia Świętego Wincentego a Paulo, która jest pielęgniarką. Dziennie łaźnia może przyjąć ok. 60 osób. W obiekcie wydzielono osobne pomieszczenia sanitarne dla kobiet i mężczyzn.

"Projekt ten udało się zrealizować dzięki zaangażowaniu wielu osób. Usługa ta w sposób bardzo mocny podnosi godność osób bezdomnych. Każdy z nas, niezależnie od tego w jakiej sytuacji się znajduje, powinien mieć zapewnione minimum komfortu przebywania w przestrzeni naszego miasta, a ten komfort jest zapewniony przez miasto za pomocą różnych rozwiązań" - podkreśla Michał Olszewski, zastępca Prezydent m.st. Warszawy. Rada Miasta przeznaczyła na realizację projektu milion zł. Inicjatorką jest warszawska radna Aleksandra Scheybal-Rostek.

Mobilna łaźnia stanie po kolei w trzech różnych punktach miasta, w zależności od potrzeb danego rejonu. Obecnie znajduje się przy ul. Wenedów, niedaleko mostu Gdańskiego. Jedyna w stolicy łaźnia dla bezdomnych mieści się w ośrodku "Tylko z darów miłosierdzia" przy ul. Żytniej 1. Codziennie korzysta z niej ok. 40 osób. Tymczasem Ratusz przeznacza na pomoc osobom bezdomnym blisko 11 milionów złotych - dofinansowuje m.in.: 20 placówek noclegowych dla osób bezdomnych, dysponujących łącznie około 1400 miejscami, 7 bezpłatnych jadłodajni wydających ponad 2000 posiłków dziennie, 4 punkty poradnictwa, w tym punkt poradnictwa prowadzony przez Stowarzyszenie Lekarzy Nadziei, łaźnię oraz dodatkowo w sezonie zimowym dwie dzienne ogrzewalnie.