Ograniczenia zakupu alkoholu w Warszawie

2024-02-22 10:21
Zakaz sprzedaży alkoholu
Autor: Marta Komorowska

Rafał Trzaskowski zapowiedział konsultacje w sprawie ograniczenia sprzedaży alkoholu w Warszawie. Prezydent miasta chce przeprowadzić najpierw badania, zanim podejmie decyzje i poprze ustawę ograniczającą sprzedawców.

Wstrzymanie się przed podjęciem decyzji, Rafał Trzaskowski podpiera słowami: „To nam też daje czas na porozmawianie z gminami, które sąsiadują z Warszawą. Bo jeśli nie będziemy z nimi rozmawiali to wyprowadzimy problem na granice miasta.”

Ernest Kobyliński, radny Pragi Północ z PiS, stwierdza, że jest to istotny temat i należy podejmować bardziej zdecydowane kroki w celu poprawy komfortu życia wśród warszawiaków narzekających na sklepy nocne. „Praktyka jest taka, że najczęściej osoby korzystające ze sklepów nocnych kupują alkohol i spożywają go w obrębie tego sklepu, co później przeradza się w zakłócanie ciszy nocnej” – dodaje radny PiS.

Zgodnie z informacjami podanymi przez Krajowe Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom 170 gmin w całej Polsce wprowadziło ograniczenie nocnej sprzedaży napojów alkoholowych.

Wyniki badań Barometru Warszawskiego pokazują, że większość mieszkańców stolicy, bo ponad 60% chce wprowadzenia ograniczeń sprzedaży alkoholu, ale należy to robić w ramach konsultacji społecznych. Zdaniem radnego Pragi Północ, ostateczna decyzja powinna należeć do każdej dzielnicy.

Witold Fizyta ze Stowarzyszenia Nowy Świat twierdzi, że statystyki potwierdzają problem ze spożywaniem alkoholu w godzinach nocnych i powinno się przeprowadzić konsultacje. Jednakże przedstawiciel tego stowarzyszenia jest bardziej skłonny do zwiększenia prewencji niż wprowadzania ograniczeń, ponieważ to prewencja przynosi realne i pozytywne skutki. Służby miejskie i policja mają według niego lepszy wpływ na zapobieganie konsekwencjom związanym z przyjmowaniem alkoholu, niż może mieć utrudnianie dostępu do niego.

W Raszynie zakaz sprzedaży alkoholu po godzinie 22 obwiązuje od 2018 roku. Beata Adamiak, przewodnicząca komisji ds. rozwiązywania problemów w gminie Raszyn przyznała, że miejscowa komenda policji zgłasza mniejszą ilość nocnych interwencji od czasu wprowadzenia ograniczenia sprzedaży alkoholu. Według przewodniczącej komisji nie było to łatwe zadanie, żeby przekonać mieszkańców do tego ograniczenia, ale po konsultacjach większość osób na takie rozwiązanie się zgodziła. Główną grupą sprzeciwiających się nowej uchwale byli właściciele sklepów małopowierzchniowych i lokalnych.

Miasto jest na razie na etapie planowania konsultacji. Termin ich rozpoczęcia nie jest jeszcze znany. Stołeczna rzeczniczka prasowa, Monika Beuth, informuje, że zgodnie z procedurami, forma konsultacji oraz miejsce i termin ich przeprowadzenia zostaną opublikowane w oficjalnym ogłoszeniu.

/PB/

Posłuchaj materiału Marty Komorowskiej:

Listen to "Prohibicja w Warszawie" on Spreaker.