Otworzył klubokawiarnię bez cennika, alkoholu i telefonów

2024-07-09 8:52
Kawa
Autor: Agnieszka Moskaluk

Mowa o księdzu Rafale Głowczyńskim. Znany jest z YouTube jako prowadzący kanał Ksiądz z osiedla. Jego lokal nazywa się Cyrk Motyli.

Jak mówi ksiądz Głowczyński: "To miejsce, gdzie osoby w różnym wieku i o różnych poglądach będą mogły się spotkać w atmosferze otwartości i szacunku". Nazwa lokalu nawiązuje do tytułu filmu krótkometrażowego z 2009 roku, którego główny bohater, będący osobą z niepełnosprawnością, odzyskuje wiarę w siebie i sens życia. Marzeniem twórcy tego lokalu jest, żeby to było miejsce, które będzie wydobywać piękno z ludzi, w którym osoby czujące się na co dzień samotne lub pominięte doświadczą trochę uśmiechu i życzliwości. Klubokawiarnia działać będzie od niedzieli do czwartku w godzinach 14:00-21:00, a w piątki i soboty od 14:00 do północy.

Jak to w kawiarni - można zjeść włoskie lody, napić się aromatycznej kawy, herbaty lub lemoniady. "Płacisz tyle, ile możesz. Jeżeli cię nie stać, żeby zapłacić - to super, zapraszamy za darmo. A jeśli ktoś chce i ma taką możliwość, żeby nas wesprzeć i zapłacić więcej - to też super" - mówi ksiądz Głowczyński. Wieczorami w lokalu będą imprezy tematyczne. W poniedziałki zaplanowany jest dzień eco - jedzenie za śmieci. Każdy, kto pomoże w sprzątaniu brzegów Wisły może liczyć na coś dobrego. Wtorki przeznaczone są dla seniorów, którzy czują się samotni. Środy w Cyrku Motyli będą wydarzenia dla singli i osób, którzy chcą poznać nowych znajomych. W programie: gry integracyjne, planszówki, karaoke i wspólne aktywności. W czwartki klubokawiarnia zorganizuje spotkania dla osób, które z różnych powodów nie odnajdują się w Kościele. W piątki w Cyrku Motyli będzie można usłyszeć początkujących artystów, a w soboty w lokalu będą bezalkoholowe imprezy. Niedziele przeznaczone będą dla rodzin. Będą bezpłatne animacje i warsztaty.

Pomysł na stworzenie klubokawiarni chodził za duchownym od dawna, jednak na początku nie traktował tej myśli poważnie. Kiedyś dla żartu powiedział w jakimś wywiadzie, że planuje otworzyć knajpę. Okazało się, że słowa te przeczytał urzędnik warszawskiego magistratu. Ksiądz został zaproszony na spotkanie do magistratu. PO zdobyciu lokalu potrzebne były pieniądze na działalność. Wiele osób wsparło ten pomysł finansowo. Klubokawiarnia Cyrk Motyli mieści się przy ul. Bulwar Flotylli Wiślanej 13/2.