Pierwsze zasady Parku Kulturowego już obowiązują

2025-01-02 10:22
Krakowskie Przedmieście
Autor: fot. Grzegorz Korczyc/Pixabay

Weszły w życie tuż przed sylwestrem. Dotyczą handlu obwoźnego, ulicznej gastronomii czy jarmarków i imprez plenerowych. Uporządkowały też kwestię ogródków przy kawiarniach i restauracjach.

Jako pierwsza weszła w życie zasada zapewniająca pieszym komfortowe korzystanie z chodników w sąsiedztwie ogródków gastronomicznych. Absolutnym minimum jest 180 cm szerokości pasa dla pieszych wolnego od przeszkód. Bez reklamowych potykaczy, śmietników i latarni, od donic z roślinnością i dwumetrowych gofrów. Ogrodzenia, parasole i pulpity z menu muszą zmieścić się na terenie ogródka wyznaczonego przez zarządcę terenu. Dla Starego Miasta i ulic: Freta, Krakowskie Przedmieście, Nowy Świat i Foksal powstała mapa, która dzieli te przestrzenie. Daje też restauratorom jasną informację, gdzie i na jak duży ogródek pozwoli zarządca terenu.

Kolejną zasadą jest zakaz handlu ulicznego bez zgody zarządcy terenu. Niezależnie od tego czy stoisko ze skarpetami lub wózek z lemoniadą stoją na terenie miejskim, kościelnym, wspólnoty mieszkaniowej czy Skarbu Państwa, konieczna jest pisemna zgoda zarządcy. Na terenach zarządzanych przez miasto miejsca pod handel uliczny wskazuje dzielnica Śródmieście, a informacji o nich dostarcza strona Urzędu Miasta. Uchwała o parku kulturowym daje Straży Miejskiej nowe narzędzie do usuwania tymczasowych straganów, które szpecą Krakowskie Przedmieście, plac Zamkowy, staromiejskie uliczki i parkowe alejki. Kiedy pouczenia i mandaty nie pomogą, strażnicy usunąć z ulicy przyczepę, wózek czy stelaż z towarem. Następnie sąd może zdecydować o ich przepadku.

Uchwała reguluje też wygląd stoisk. Utrzymuje je w stonowanej, kremowej kolorystyce, ogranicza ich powierzchnię do 5 metrów kwadratowych a liczbę reklam do 0,3 metra kwadratowego. Organizatorzy jarmarków i kiermaszy również nie będą zaskoczeni. Świąteczne jarmarki przez 6 tygodni będą uatrakcyjniać przestrzeń Międzymurza. Można też organizować je na Rynku Nowego Miasta. Trwające nie dłużej niż 4 dni kiermasze można będzie organizować wszędzie poza staromiejskim rynkiem, placem Zamkowym i Traktem Królewskim. Oczywiście za zgodą zarządcy terenu. Nadal będzie można organizować też wystawy plenerowe. Będą trwały nie dłużej niż 6 tygodni, a na najbardziej atrakcyjnych terenach placu Zamkowego i Krakowskiego Przedmieścia do 3 tygodni. Na lokalizację wystawy potrzebna będzie zgoda zarządcy terenu.