Pociągi nie pojadą między Radością a Dworcem Wschodnim

2023-11-28 9:36
Pociąg SKM Warszawa
Autor: fot. Warszawski Transport Publiczny

Tak będzie od 2 do 9 grudnia. Pociągi Szybkiej Kolei Miejskiej pojadą skrócona trasą. Autobusy linii 521 pojadą zmienioną trasą, a podróżni będą mogli skorzystać również z zastępczej linii autobusowej ZR7 oraz dodatkowych tramwajów – z Pragi do centrum.

Przerwa w ruchu pociągów jest konieczna ze względu na prace przy przebudowie urządzeń sterowania ruchem kolejowym w Wawrze. Dlatego od 2 do 9 grudnia pociągi Szybkiej Kolei Miejskiej linii S1 będą kursowały wyłącznie na trasie Pruszków – Warszawa Wschodnia (przez Warszawę Centralną) lub Pruszków – Warszawa Główna, a S10 na trasie Otwock – Warszawa Radość. Pociągi Kolei Mazowieckich linii R7 od strony Dęblina, Pilawy i Otwocka dojadą tylko do Warszawy Falenicy, natomiast RE7 – trasą objazdową z pominięciem stacji między Pilawą a Warszawą Wschodnią.

Uruchomiona zostanie zastępcza komunikacja autobusowa. Inaczej będą kursowały autobusy linii 521, które pojadą tylko na trasie Falenica – Wiatraczna. W godzinach szczytu będą jeździły co około 5 minut. Z Falenicy wyruszą ze standardowych przystanków, czyli będzie można do nich wsiąść na przykład przy ulicy Bysławskiej (pętla Falenica) lub Patriotów, bezpośrednio przy stacji kolejowej. Przy Rondzie Wiatraczna zatrzymają się natomiast nie na pętli, ale na przystanku tymczasowym Wiatraczna 52, przy ulicy Grochowskiej za skrzyżowaniem.

Stołeczny Zarząd Transportu Miejskiego, wspólnie z Kolejami Mazowieckimi, uruchomią również linię zastępczą ZR7. Autobusy będą jeździły między Falenicą a stacją metra Stadion Narodowy Część pasażerów, którzy jeździli pociągami i skorzystają z autobusów zastępczych, będzie chciała kontynuować podróż do centrum, dlatego na trasę z ronda Wiatraczna na placu Narutowicza wyjadą tramwaje linii uzupełniającej 79. Będą jeździły w godzinach szczytu co około 8 minut po trasie: al. Waszyngtona, Aleje Jerozolimskie i Grójecka. Od 10 grudnia pociągi wrócą na linię otwocką – według nowych rozkładów jazdy.