Przebudowa Chmielnej ruszy za kilka tygodni

2023-09-28 8:47
Wizualizacja Chmielnej po przebudowie
Autor: Zarząd Terenów Publicznych m. st. Warszawy

Wybrano już wykonawcę. Balzola przebuduje ulicę za 21 milionów 671 tysięcy złotych. Przebudowa zacznie się jeszcze w tym roku.

Stołeczny ratusz zapowiada, że pierwsze prace ruszą jeszcze w listopadzie. Mają zakończyć się przed kolejnymi wakacjami. Wiceprezydent stolicy - Michał Olszewski - zapowiada "Przywrócimy rangę ul. Chmielnej jako miejsca spotkań, wypoczynku i spacerów oraz najważniejszej ulicy handlowej w Warszawie. Chmielna zyska formę i funkcję zielonego deptaka – wyposażonego w ławki oraz obsadzonego drzewami i krzewami. Modernizacja ta wpisuje się w układ przestrzeni publicznych Nowego Centrum Warszawy – przyjaznego mieszkańcom, wygodnego i funkcjonalnego".

Według harmonogramu, jeszcze w październiku, przygotowane i zatwierdzone zostaną projekty czasowej organizacji ruchu na ul. Chmielnej. Początek prac ziemnych 2 listopada. Chmielna, jeszcze 15-20 lat temu była wizytówką stolicy. Aktualnie postrzegana jest jako miejsce zdegradowane i nieatrakcyjne. Projekt modernizacji zakłada między innymi wymianę nawierzchni ulicy – kostkę betonową zastąpią płyty granitowe, ale wykorzystana zostanie dotychczasowa podbudowa. Wyremontowane zostaną elementy małej architektury: murki, donice z zielenią, ławki.

Nie zabraknie też zieleni. Wzdłuż ulicy pojawią się szpalery drzew uzupełnione krzewami. Posadzonych zostanie 95 drzew na Chmielnej i – dodatkowo – 38 na Brackiej. A także 9,5 tysiąca krzewów i 8,5 tysiąca bylin. Lokalizacja drzew została dobrana tak, aby nie przesłaniać istotnych elementów elewacji budynków oraz umożliwić funkcjonowanie ogródków gastronomicznych. Projektanci uwzględnili również zmiany klimatyczne w kontekście retencyjności zieleni miejskiej – drzewa i krzewy na Chmielnej zbierać będą wodę z opadów. Na Chmielnej wyremontowane zostanie oświetlenie – stare latarnie zastąpią nowe ledowe.