Punkt repcepcyjny na Torwarze kończy działalność

2022-04-07 7:19
flaga Ukrainy
Autor: brak danych

Przestanie działać jutro (8.04). To dlatego, że uchodźców z Ukrainy jest znacznie mniej, niż kilka tygodni temu. Wojewoda podjął więc decyzję o zamknięciu punktu.

Uchodźcy, którzy przybywają do Warszawy będą kierowani do innych miejsc zakwaterowania prowadzonych przez wojewodę. Obecnie na terenie Mazowsza działa 460 takich punktów, w których przygotowano łącznie ponad 30 tysięcy miejsc, z czego wolnych pozostaje blisko połowa. Wojewoda podziękował przedstawicielom organizacji pozarządowych oraz służb zaangażowanych w działania w hali Torwar. Konstanty Radziwiłł powiedział: "Możemy śmiało powiedzieć, że udało się nam wspólnie pomóc wielu osobom. Organizację tego miejsca doceniali wszyscy zagraniczni goście, którzy mieli okazję odwiedzić to miejsce i byli pod ogromnym wrażeniem pracy włożonej w funkcjonowanie Torwaru. Wszystkim ludziom dobrej woli bardzo dziękuję za pomoc i zaangażowanie".

Od początku funkcjonowania punktu recepcyjnego na Torwarze schronienie i pomoc uzyskało ponad 5,3 tysiąca osób, których wspierało około 300 wolontariuszy z ponad 20 organizacji pozarządowych i grup ochotników. Ponadto wojewoda do codziennej pracy w punkcie recepcyjnym oddelegował 17 osób z Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego i służb zespolonych, w tym z Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska. Na miejscu cały czas działali również żołnierze 6. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej. Na Torwarze zorganizowano 500 miejsc dla potrzebujących, którzy na miejscu uzyskali niezbędną pomoc medyczną, psychologiczną oraz informacje dotyczące pobytu i zakwaterowania w Polsce. Jak zaznaczano w komunikacie wojewody w ostatnich dniach liczba osób korzystających z noclegu spadła do około 100.