Rozpoczął się proces beatyfikacyjny brata Innocentego Marii Wójcika

2022-09-09 8:55
Archidiecezja Warszawska
Autor: brak danych

To franciszkanin i jeden z najbliższych współpracowników Świętego Maksymiliana Kolbego. Poinformował o tym prowincjał Prowincji Warszawskiej Franciszkanów Konwentualnych ojciec prof. Grzegorz Bartosik.

Brat Innocenty był wiernym uczniem Świętego Maksymiliana Kolbego. Szczególnie zafascynował się ideą Rycerstwa Niepokalanej. Przez całe życie, podobnie jak Święty Maksymilian, żył całkowitym oddaniem się Matce Bożej i starał się zaszczepić je innym. W czasach PRL, kiedy nie było prasy katolickiej a Rycerstwo Niepokalanej formalnie nie istniało, brat Innocenty utrzymywał ożywioną korespondencję z wieloma członkami Rycerstwa Niepokalanej. Po roku 1989, kiedy można już było oficjalnie organizować spotkania grup Rycerstwa Niepokalanej, brat Innocenty był duszą tej wspólnoty. Przede wszystkim dawał świadectwo o ojcu Maksymilianie i zachęcał wszystkich do tego, by całe swoje życie powierzyli Maryi. - powiedział PAP ojciec Bartosik.

Zaraz po zakończeniu II wojny światowej brat Innocenty zajął się propagowaniem treści objawień Matki Bożej w Fatimie, za co został aresztowany przez komunistyczne władze. Bracia przepisywali wówczas na maszynach treść objawień fatimskich i to właśnie za przekazywanie jej ludziom uwieziono o. Innocentego. Spędził w stalinowskim więzieniu dużo czasu, co przypłacił utratą zdrowia. poinformował.

Według prowincjała Prowincji Warszawskiej Franciszkanów Konwentualnych, brat Innocenty mocno przejął się wyrażoną w Fatimie prośbą Maryi o codzienne odmawianie różańca. Pogrzeb brata Innocentego był wielką manifestacją wiary członków Rycerstwa Niepokalanej w jego świętość. Zaraz po pogrzebie uczestnicy prosili o to, żeby jak najszybciej rozpocząć jego proces beatyfikacyjny. Pierwsze próby wszczęcia procesu rozpoczęły się już w latach 2001-2002. Postulator procesu beatyfikacyjnego w Rzymie domagał się zgromadzenia wszystkich niezbędnych materiałów i tym zadaniem zajął się wicepostulator, ojciec Ryszard Żuber.

Proces beatyfikacyjny brata Innocentego został oficjalnie rozpoczęty Mszą Świętą pod przewodnictwem metropolity warszawskiego kardynała Kazimierza Nycza w bazylice Niepokalanej Wszechpośredniczki Łask w Niepokalanowie. Po Mszy Świętej w bazylice odbędzie się zaprzysiężenie Trybunału Beatyfikacyjnego, którego zadaniem będzie m.in. przesłuchiwanie świadków życia brata Innocentego. Komisja Historyczna i Komisja Teologiczna zbadają pisma brata Innocentego i całą zgromadzoną dokumentację dotyczącą jego osoby.

Brat Innocenty Maria Wójcik urodził się 30 listopada 1918 roku w Słaboszowie. Do Niepokalanowa przybył w roku 1935. Śluby czasowe złożył w roku 1937, a wieczyste 8 grudnia 1940 r. Zmarł na zawał serca 18 listopada 1994 roku w szpitalu w Sochaczewie.