Rusza przebudowa dworców kolejowych w Płochocinie i Jaktorowie

2022-08-12 8:50
Tory kolejowe
Autor: fot. Robert Klonowski/Eurozet

Kolejarze rozpoczynają prace na kolejnych mazowieckich stacjach. Obie przejdą sporą metamorfozę. To w ramach Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023.

Zabytkowy dworzec w Płochocinie, leżący przy trasie kolejowej Warszawa – Kutno, został wybudowany w 1953 roku i jest objęty ochroną konserwatorską. Renowacji i odtworzeniu poddane zostaną detale architektoniczne elewacji. Zgodnie z zaleceniami konserwatorskimi naprawione i pomalowane zostaną tynki, całkowicie wymieniona będzie także stolarka okienna i drzwiowa oraz wyremontowane zostaną posadzki z lastryko w strefach wejściowych. Wymienione zostanie także pokrycie dachu, które zastąpi dachówka ceramiczna w kolorze naturalnej czerwieni. Budynek zyska nową iluminację nocną, a na elewacji zostanie zamontowany napis z nazwą dworca.

Na parterze dworca zaplanowano hol, który będzie pełnił funkcję poczekalni, pomieszczenie kasy biletowej, toalety oraz lokale komercyjne. Na piętrze znajdzie się także lokal usługowy z przeznaczeniem na biuro. Wewnątrz budynku renowacji zostaną poddane takie elementy jak posadzki, lamperie i okładziny słupów oraz istniejące okno kasowe i krata okienna, które wkomponowane zostaną w ścianę nowych pomieszczeń kasowych. Zmieni się także otoczenie dworca. Zbudowana zostanie wiata rowerowa, a budynek dawnych toalet zostanie przekształcony w wiatę śmietnikową. Powstanie utwardzony i oświetlony parking z 44 miejscami postojowymi, w tym trzema dla osób z niepełnosprawnościami. Przy budynku pojawi się tez nowa zieleń. Wszystkie prace w Płochocinie mają pochłonąć 11,9 miliona złotych.