Szpital Świętej Zofii z ważnym certyfikatem

2024-02-19 11:49
Certyfikat dla Szpitala Świętej Zofii
Autor: S. Pulcyn/Urząd Miasta stołecznego Warszawy

To "Szpital Przyjazny Dziecku". Przyznają go Światowa Organizacja Zdrowia i UNICEF. Certyfikat otrzymują szpitale zapewniające najwyższe standardy opieki medycznej nad kobietą i noworodkiem, w tym prawo do karmienia dziecka piersią.

Inicjatywa "Szpitala Przyjaznego Dziecku" powstała w 1992 roku.W Polsce w imieniu WHO i UNICEF certyfikat przyznaje Komitet Upowszechniania Karmienia Piersią. Szpital Świętej Zofii po raz pierwszy tytuł "Szpitala Przyjaznego Dziecku" otrzymał w 1994 roku, jako pierwsza placówka w Warszawie i piąta w Polsce. Aktualnie, po wizycie i ocenie Komitetu, szpital po raz kolejny otrzymał certyfikat obowiązujący przez 5 lat.

W placówkach wyróżnionych tym certyfikatem wdrożony jest specjalny system opieki nad kobietami rodzącymi i w połogu oraz noworodkami, opisany w tak zwanych 10 krokach. Szpital Świętej Zofii przestrzega też zasad Międzynarodowego Kodeksu Marketingu Produktów zastępujących Mleko Kobiece przyjętych przez WHO - nie reklamuje na swoim terenie produktów zastępujących mleko kobiece. Na podstawie tych dokumentów zostały opracowane również szpitalne zasady postępowania wobec kobiet oczekujących dziecka, rodzących i po porodzie oraz ich dzieci, sprzyjające karmieniu naturalnemu.

W placówce przy Żelaznej cały personel wspiera matki w rozpoczęciu i utrzymaniu laktacji. W oddziałach, w każdej sali dostępne są laktatory, a na terenie szpitala dostępny jest także pokój laktacyjny dla matek wcześniaków, gdzie mamy odwiedzające swoje dziecko, mogą w komfortowych warunkach odciągnąć pokarm. W działaniach wspierających karmienie piersią, w Szpitalu św. Zofii konsultantki laktacyjne współpracują z położnymi i pielęgniarkami, które sprawują opiekę nad matką i dzieckiem, a także z neurologopedą, fizjoterapeutą i psychologiem. Obecnie szpital zatrudnia 13 położnych z certyfikatem IBCLC , 20 położnych posiadających certyfikat - Certyfikowany Doradca Laktacyjny i 35 edukatorek do spraw laktacji. Pacjentki mają również dostęp do poradnika "Karmienie piersią krok po kroku" zarówno w wersji drukowanej, jak i w pliku PDF do pobrania ze strony internetowej szpitala. Dostęp do niego jest również poprzez kod QR, który jest w każdej sali.