Trwa Światowy Tydzień Jaskry

2024-03-11 12:01
Badanie oka
Autor: Marta Komorowska

Z tej okazji w 8 gabinetach na terenie Warszawy można zrobić bezpłatnie badania w kierunku jaskry. To propozycja dla każdego, ponieważ jaskra w początkowej fazie nie daje objawów i może dotknąć nas w każdym wieku.

Akcja „Polscy okuliści kontra jaskra” daje Polakom szansę na bezpłatne badania przesiewowe w kierunku jaskry. W ramach akcji w dniach 10-16 marca 2024 roku gabinety i kliniki okulistyczne z całej Polski będą przeprowadzać wywiad lekarski, badania budowy dna oka, grubości rogówki i ciśnienia wewnątrzgałkowego.

Jaskra jest podstępną chorobą, która prowadzi do nieodwracalnej ślepoty, ale w większości przypadków przez długi czas nie daje żadnych objawów. Według Światowego Stowarzyszenia Jaskry cierpi na nią aż 78 milionów ludzi na całym świecie, a do roku 2040 liczba ta może wzrosnąć do ponad 111 milionów. Szacuje się, że w Polsce to 800 tysięcy osób, z czego ponad połowa wciąż nie została zdiagnozowana. Tylko dzięki edukacji możemy zmienić tę sytuację.

Listę placówek wykonujących bezpłatne badania znajdą Państwo na stronie internetowej:

https://www.tydzienjaskry.pl/lista-gabinetow

Organizatorami Tygodnia Jaskry są: Polskie Towarzystwo Okulistyczne, Sekcja Jaskry PTO i Polski Związek Niewidomych.

Więcej na temat choroby opowiada prof. Iwona Grabska - Liberek kierownik katedry okulistyki CMKP, Szpital im. Orłowskiego. Posłuchaj rozmowy Marty Komorowskiej:

Listen to "Światowy Tydzień Jaskry - materiał Marty Komorowskiej" on Spreaker.