W niedzielę 45. Maraton Warszawski

2023-09-21 9:24
Trasa Maratonu Warszawskiego
Autor: Materiały organizatora

Zapowiada się sportowe święto. Zaplanowano: miasteczko maratońskie przed Pałacem Kultury, 34 strefy kibicowania na całej 42-kilometrowej trasie, a w sobotę biegi dla dzieci. Miasto przygotowało objazdy.

45. Maraton Warszawski wystartuje w niedzielę o 9:00. Pół godziny później rozpocznie się bieg Warszawska Dycha. Maratonowi towarzyszy Sztafeta Maratońska, a już w sobotę dzieci będą się ścigać na ul. Emilii Plater na krótszych dystansach w kategoriach od Bąbla przez Krasnala, Smyka, Urwisa aż po Nastolatka. We wszystkich biegach wystartuje łącznie ponad 10 tysięcy biegaczy.

Sprzed Pałacu Kultury maratończycy pobiegną przez Pragę i Wolę na Bemowo, Młociny i stamtąd wrócą do centrum. Tablice informacyjne od kilku dni są widoczne w okolicach, gdzie przebiegną zawodnicy. Organizatorzy we współpracy z policją będą starali się także ograniczyć uciążliwości do minimum. Pierwsze zmiany na drogach będą związane z budową miasteczka biegowego. W piątek (22.09) o godzinie 18:00 ulica Emilii Plater, na odcinku od Alej Jerozolimskich do Świętokrzyskiej, zostanie całkowicie zamknięta i wyłączona z parkowania.

Kolejne ulice będą wyłączane z ruchu w niedzielę (24.09) od godziny 8:30. Wówczas kierowcy nie pojadą już między innymi Alejami Jerozolimskimi, mostami Poniatowskiego, Świętokrzyskim i połową Gdańskiego, a także Wybrzeżem Helskim i fragmentem Wybrzeża Szczecińskiego. Wraz z przemieszczaniem się biegaczy zamykane będą kolejne ulice na Woli, Bemowie i Bielanach. Ostatnie kilometry maratończycy pokonają w Śródmieściu. Od 10:00 wyłączone zostaną ulice Miodowa, Krakowskie Przedmieście, Nowy Świat, Świętokrzyska, Jasna, Złota i Marszałkowska. Ulice będą otwierane możliwie szybko po uprzątnięciu trasy. Pierwsze drogi będą udrażniane już po godzinie 11:00, ostatnie do godziny 16:00.