W Warszawie jest około 60 tysięcy uczniów z Ukrainy

2022-09-01 6:48
Szkoła
Autor: fot.Ramadhan Notonegoro/Pixabay

Tak wynika z szacunków miasta. Około 40 tysięcy z nich pozostało w ukraińskim systemie edukacyjnym. Kolejne 16,8 tysiąca rozpocznie od września naukę w miejskich placówkach.

Według obecnych danych od 1 września w warszawskich przedszkolach jest 48 tysięcy dzieci w tym 2,9 tysiąca ukraińskich. W szkołach podstawowych razem z oddziałami przedszkolnymi jest 139 tysięcy uczniów, z czego 12,3 tysiąca to uczniowie z Ukrainy. W szkołach ponadpodstawowych jest 95 tysięcy uczniów z czego 1,8 tysiąca z Ukrainy. "To bardzo duży skok względem czerwca i tego się spodziewaliśmy" - ocenia wiceprezydent warszawy - Renata Kaznowska. Od początku wojny w Ukrainie część dzieci nie kontynuowała nauki a część została w ukraińskim systemie edukacyjnym. System edukacji zdalnej jest budowany dzięki partnerom międzynarodowym: UNICEF i Polskiemu Centrum Pomocy Międzynarodowej, jak również dzięki prywatnym darczyńcom.

W miejskich przedszkolach zostało około 1,8 tys. miejsc, w szkołach podstawowych zostało około 600 wolnych miejsc, w szkołach ponadpodstawowych około 1,8 tys. miejsc. Rośnie liczba uczniów spoza Warszawy, to 34 procent uczniów klas pierwszych. Parę lat temu to było 27 procent. W ubiegłym roku, w maju było 2,8 tysiąca wakatów nauczycielskich, w tym roku, w maju ponad 3,3 tysiąca. Na ten moment jest 3595 wolnych miejsc pracy dla nauczycieli.