Warszawa na podium w rankingu polskich miast

2021-10-01 7:54
Warszawa
Autor: fot. Gerd Altmann/Pixabay

Sprawdzane w nim było| między innymi: gdzie najszybciej przybywa elektrycznych samochodów i gdzie najłatwiej wypożyczyć uliczny rower. Wszystko to ma bowiem wpływ na jakość powietrza. Raport przygotowała Fundacja Promocji Pojazdów Elektrycznych i Polityka Insight.

W rankingu znalazło się 50 największych polskich miast. Sprawdzono działania samorządów w pięciu obszarach. To: transport elektryczny, transport rowerowy, ułatwienia dla elektromobilności,. transport zbiorowy i czyste powietrze. Jak się okazało pod względem transportu elektrycznego i transportu zbiorowego - Warszawa jest jest w Polsce liderem i znalazła się na samym szczycie listy rankingowej. Jeśli chodzi o transportu rowerowy - stolica też jest na podium - zajęła trzecią pozycję.

Według autorów rankingu - Warszawa najlepiej poradziła sobie w liczbie stacji ładowania oraz stopniu elektryfikacji komunikacji miejskiej. W przypadku transportu zbiorowego ważne były: dostępność metra, ale także rozbudowana sieć tramwajów i połączenia kolejowe. Stolica znalazła się również na podium pod względem udziału aut elektrycznych we flocie urzędu miasta. To blisko 20 procent pojazdów, co daje miastu trzecie miejsce,.

W kategorii dotyczącej rowerów o stolicy w rankingu piszą: „Wyróżnia ją zdecydowanie największa baza rowerów miejskich (ok. 5700), sta­cji (ok. 400) i tras rowerowych (645 km), które w miernikach są jednak zniwelowane przez rozmiary stolicy.”